Haber: CRI Türk Haber Merkezi

Çin’in Uganda Büyükelçiliği, yabancı basında çıkan “havaalanına el koyulması” iddiasına yanıt verdi. “Afrika’daki hiçbir projeye, kredileri geri ödeyemediği için el konulamadı.” denilen açıklamada iddialara tepki gösterildi.

Çin’in Afrika ülkeleriyle gelişen ilişkileri Batı kaynaklı spekülasyonları artırdı. Son olarak Uganda’ya sağlanan kredi imkanlarını yanıltıcı biçimde yansıtan Batı medyası, kredi ödemelerinin yapılmaması nedeniyle Uganda Entebbe Uluslararası Havaalanına el konulduğu spekülasyonuna başvurdu.

Çin’in Uganda Büyükelçiliği ise iddialara yanıt vererek, böyle bir durumun söz konusu olmadığını açıkladı.

Uganda’daki Entebbe Uluslararası Havaalanı’nı yenileme projesi tamamlandığında milyonlarca yolcu kapasiteli havaalanı modern bir görünüm kazanmış olacak. Fotoğraf: Xinhua

Büyükelçiliğin sözcüsü, Uganda’nın değerli varlıklarını borçları için feda ettiği yalanının Çin ile Uganda arasındaki dostluğu bozmak üzere planlandığını belirtti.

Spekülatif haberlere verilen yanıttı, Çin’in iddiaların aksine Afrika’nın bağımsız kalkınmasını desteklediği ve bu desteğin de sürdürülmesinde istekli olunduğu bildirildi.

Uganda’da Nil Nehri üzerine inşa edilen Karuma Hidroelektrik Santrali projesinin yapımı Çinli Sinohydro Engineering Bureau 8 Co Ltd şirketi tarafından üstlenildi.

YENİLEME İÇİN 200 MİLYON DOLARLIK KREDİ VERİLMİŞTİ

Çin Exim Bank, Uganda’daki Entebbe Uluslararası Havaalanı’nın yenien inşası projesi için 200 milyon dolarlık bir likidite sağlamıştı. Büyükelçilik sözcüsü, Covid-19 pandemisine rağmen inşaat çalışmalarının hızla devam ettiğini ve hem Çinli firmaların özverisi hem de Ugandalı yetkililerin çabalarıyla çalışmaların yüzde 75’inin tamamlandığını kaydetti. Havaalanının 2022 yıl sonunda bitirilmesinin öngörüldüğü ifade edildi.

İki ülke arasında imzalanan yatırım ve kredi anlaşmasında herhangi bir gizli madde bulunmadığı belirtilirken anlaşmada bir siyasi koşulun da yer almadığına dikkat çekildi.

Ayrıca Çin Büyükelçiliği açıklamasında, Çin’in Uganda’da eğitim, tarım, tıp ve altyapı çalışmaları gibi birçok alanda finansal destek sağladığı hatırlatıldı.