Çin’in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilci Yardımcısı Geng Shuang, uluslararası toplumun terörle mücadelede ortak kader topluluğu bilinci doğrultusunda iş birliği yapması gerektiğini ifade etti.

Geng Shuang, bugün Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) bağlı Terörle Mücadele Komitesi’nin 20. yıl dönümü için düzenlenen olağanüstü oturumda verdiği demeçte, birlik ve iş birliğinin terörle mücadelenin en güçlü silahları olduğunu ifade etti.

Terörle mücadelede çifte standart uygulamaktan vazgeçmek ve ideolojik önyargıları bir kenara bırakmak gerektiğine işaret eden Geng Shuang, BMGK tarafından onaylanan terörist örgütler ve şahıslara yönelik yaptırımların tüm ülkeler tarafından etkin şekilde uygulanması ve yabancı teröristlerin iadesi konusunda uygulanabilir bir çözümün derhal bulunması gerektiğini belirtti.

Çin’in, BMGK’nin terörle mücadeledeki son duruma uygun yeni tedbirler almasını desteklediğini kaydeden Geng Shuang, Güvenlik Konseyi’nin ilgili kararlarının ve BM’nin Küresel Terörle Mücadele Stratejisi’nin kapsamlı bir şekilde hayata geçirilmesi için Çin’in çaba göstermeye hazır olduğunu ifade etti.