Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Çin’in Litvanya’daki büyükelçisini geri çağırarak tüm dünyaya “Tek Çin” politikasının önemini vurgulamayı amaçladığı bildirildi.

Açıklamada, Litvanya hükümetinin son günlerde Çin’in ciddi girişimlerini göz ardı ederek, Taiwan makamlarının “Taiwan” adı altında Litvanya’da temsilcilik açmasına izin vereceğini duyurduğuna dikkat çekilerek, şu ifadelere yer verildi:

“Litvanya’nın bu girişimi, Çin ile Litvanya arasında diplomatik ilişkilerin kuruluşuna ilişkin ortak bildirinin ruhuna aykırı olduğu gibi, Çin’in egemenliği ve toprak bütünlüğünü de ihlal anlamına gelmektedir. Dolayısıyla Çin hükümeti bu girişime kararlılıkla karşı çıkmaktadır. Bu bağlamda Çin, Litvanya’daki büyükelçisini geri çağırma kararı almış ve Litvanya’dan da Çin’deki büyükelçisini geri çağırması talebinde bulunmuştur.”

Çin Halk Cumhuriyeti hükümetinin Çin’i temsil eden tek meşru yönetim olduğuna vurgu yapan açıklamada, Tek Çin ilkesinin uluslararası toplumda genel kabul gördüğü ve Litvanya hükümetinin hatasını derhal düzeltip yanlış yolda ilerlemekten vazgeçmesi gerektiği belirtildi.

Açıklamada, “Taiwan’ın bağımsızlığı”nın bir siyasi çıkmaz olduğu, bu yöndeki her türlü girişimin boşa çıkacağı kaydedildi.