Çin’in Kinşasa Büyükelçisi Zhu Jing, Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nin yönetiminin önceki gün kaçırılan üç Çin vatandaşını kurtarmak için elinden geleni yapmasını temenni ettiklerini belirtti.

Zhu Jing, dün Kongo Demokratik Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı ile acil bir görüşme gerçekleştirerek, ülkedeki üç Çin vatandaşının kimliği bilinmeyen militanlar tarafından kaçırılmasından duydukları kaygıyı iletti.

Zhu, Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nin, Çin vatandaşlarını bulmak için her türlü önlemleri almasını ve rehinlerin güvenliğinin korunması ön şartıyla gereken bütün adımları atarak rehineleri kurtarmasını temenni ettiklerini ifade etti.

Zhu ayrıca, Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nin Çinli kuruluşların ve personelin güvenliğini sağlayarak, iki ülke arasındaki iş birliğinin daha emniyetli bir ortamda ilerlemesini güvence altına almasını temenni ettiklerini dile getirdi.

Kongo Demokratik Cumhuriyeti askeri makamları tarafından önceki gün yapılan açıklamada, üç Çin vatandaşının ülkenin kuzeydoğusundaki Ituri eyaletinde kimliği bilinmeyen bir grup militan tarafından kaçırıldığı ve rehinlerin nerede olduğunun bilinmediği bildirildi.

Ituri eyaletinin askeri makamları tarafından yapılan açıklamada ise, kaçırılan üç Çin vatandaşının bölgedeki altın madeninde görevli olduğu ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti ordusunun ilgili noktalarda aramayı sürdürdüğü kaydedildi.