Çin, Kanada Avam Kamarası’nın, Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi hakkındaki karar tasarısını onaylamasına sert tepki gösterdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin bugün düzenlenen basın toplantısında, karar tasarısında gerçeklerin hiçe sayıldığına ve Çin’i karalama amacı taşındığına dikkat çekti. Wang, tasarının uluslararası hukuk ve uluslararası ilişki normlarını ciddi şekilde çiğnediğini ve Çin’in iç işlerine kabaca müdahale anlamına geldiğini kaydetti.

Çin’in Kanada tarafının bu girişimlerini sert bir dille kınadığını belirten Wang, Kanada nezdinde ciddi girişimlerde bulunduklarını bildirdi.

Sözcü Wang Wenbin, Kanada’nın ilgili siyasetçilerinin, Çin’in Xinjiang bölgesine ve hatta Çin’e hiç gelmemelerine rağmen insan haklarını savunma bahanesiyle Xinjiang’a ilişkin konuları çarpıttıklarını ve yalan haberlerle yanlış bilgiler uydurduklarını söyledi. Wang, Kanada’nın daima değer yargılarını savunduğunu ve savunduğu değer yargıları arasında çok önemli bir unsurun da “gerçeklere saygı göstermek” olduğunu vurguladı.

Çinli Sözcü, “Xinjiang işleri, Çin’in içişlerine dâhildir. Kanada’nın bu konuya karışmaya hakkı yoktur. Çin’in ulusal egemenliği ile güvenlik ve kalkınma çıkarlarını savunma kararlılığı da tamdır. Çıkarlarını zedeleyen tüm girişimlere Çin tarafı mutlaka karşılık verecektir. ” diye konuştu.