Çin Dışişleri Bakanlığı, Kanada tarafının, Çin yasalarını ihlal eden iki Kanada vatandaşının yargılanması hakkındaki suçlamalarının mesnetsiz olduğunu açıkladı.

Kanada vatandaşı Robert Lloyd Schellenberg uyuşturucu kaçakçılığı yaptığı gerekçesiyle, Michael Spavor ise Çin’in ulusal güvenliğine tehdit oluşturduğu gerekçesiyle Çin mahkemelerinde yargılandı.

Kanada tarafı gelişme hakkında açıklama yaparak, Çin’i iki Kanada vatandaşını keyfi tutuklayıp yargılamakla suçladı. Açıklamada, Spavor’un serbest bırakılması ve Schellenberg’ün cezasının hafifletilmesi talebinde bulunuldu. Avrupa Birliği (AB) ve İngiltere gibi taraflar da Kanada’yı destekleyen açıklamalar yaptı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying bugün Beijing’de düzenlenen basın toplantısında Kanada’nın suçlamalarını değerlendirdi.

Hua Chunying, “Kanada bir avuç ülkeyi yanına alarak gerçekleri çiğneyip asılsız iddialar ortaya koydu ve Çin’in adil yargı sistemini eleştirmeye kalkıştı. Kanada’nın bu girişimleri, Çin’in yargı egemenliğini ciddi şekilde ihlal ettiği gibi, hukuk devleti ruhuna da aykırıdır. Çin tarafı Kanada’nın bu girişimlerine kararlılıkla karşı çıkmaktadır.” diye konuştu.

Sözcü Hua, Kanada’nın bir yandan hukuk devleti olmakla ve yargı bağımsızlığıyla övünürken, öbür yandan da Çin’in yargı bağımsızlığına müdahale etmeye çalıştığına dikkat çekerek, bunun Kanada’nın çifte standart uyguladığını kanıtladığını belirtti.

Adı geçen iki Kanada vatandaşının yasal haklarının korunduğunu vurgulayan Çinli Sözcü, Kanada’nın hukuk meselelerini siyasileştirmeyi hedeflediğini söyledi.

Hua, “Kanada daha önce Çin’e baskı uygulama girişimlerinde başarısızlığa uğramıştı. Son girişimleri de yine boşa çıkacaktır. İlgili ülkeler hukuk devleti ruhuyla hareket ederek, Çin’in yargı egemenliğine saygı göstermeli ve sorumsuz yorumlar yapmaktan vazgeçmelidir.” ifadelerini kullandı.