Çin, Japonya’yı Taiwan’a ilişkin meselelerde rasyonel ve temkinli bir tavır sergileme konusunda uyardı.

Japonya Başbakanı Suga Yoshihide dün Japonya parlamentosunda muhalif siyasi partilerin liderleriyle katıldığı münazarada, Taiwan’dan “ülke” olarak bahsetti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin bugün Beijing’de düzenlenen olağan basın toplantısında konu hakkında açıklamalarda bulundu.

Wang Wenbin, “Japonya liderleri, Çin’in Taiwan bölgesinden ülke olarak söz etti. Bu girişim, Çin-Japonya Ortak Bildirisi gibi siyasi belgelerde belirlenmiş kuralları ciddi şekilde çiğneme anlamına geliyor. Japonya, Taiwan’ın ülke olmadığı yönündeki taahhüdünü açıkça ihlal etmiş bulunuyor. Çin tarafı, Japonya’nın yanlış yorumlarından büyük hoşnutsuzluk duyuyor ve Japonya nezdinde ciddi girişimlerde bulunmuştur. Japonya’nın bu konuyu aydınlatmasını, yaşanan olayın olumsuz etkilerini ortadan kaldırarak benzer durumların tekrar yaşanmamasını garanti etmesini talep ediyoruz.” diye konuştu.

Taiwan’ın Çin’in bölünmez bir parçası olduğunu hatırlatan Sözcü Wang Wenbin, Japonya’ya taahhütlerine bağlı kalma, Taiwan konusunda temkinli ve rasyonel eylemlerde bulunma ve Çin’in egemenliğini hiçbir şekilde çiğnememe çağrısında bulundu.