Çin, Japonya’nın “öteden beri Fukuşima-1 Santrali’nden çıkan nükleer atık sulara sorumlu bir tavırla, uluslararası standartlara uygun şekilde müdahale ettiği” iddiasını püskürttü.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi 47’inci toplantısında konuşan Japonya temsilcisi, ülkesinin öteden beri Fukuşima-1 Nükleer Santrali’ndeki atık suya sorumlu bir tavırla müdahale ettiğini ve Japonya’nın eylemlerinin daima uluslararası standartlara uygun olduğunu iddia etti.

Çin temsilcisi ise toplantıda Japonya’nın şimdiye kadar bu konudaki endişeleri giderecek makul bir karşılık veremediğine işaret etti.

Japonya’nın yalnızca ekonomik maliyetleri göz önünde bulundurarak nükleer atık suları denize boşaltma kararı aldığını hatırlatan Çin temsilcisi, Japonya’nın kendi eylemlerinin deniz ekolojisine, gıda güvenliğine ve insan sağlığına getirdiği olumsuz etkileri düşünmediğini kaydetti.

Son günlerde Japon basınında Fukuşima-1 Nükleer Santrali’ndeki radyoaktif su sızıntısına ilişkin çok sayıda haber yer aldığına dikkat çeken Çin temcilcisi, Japonya’nın nükleer atık suyun güvenli ve zararsız olduğunu iddia ettiğini, ancak bu konuda rasyonel denetim düzenlemeleri yapmadığını vurguladı.

Çin temsilcisi, Japonya dahil hiçbir ülkenin kendi çıkarlarını insanlığın sağlığının üstünde tutmaması, Japonya’nın bu yanlış kararını derhal geri alması gerektiğini söyledi.