Çin’in İzlanda Büyükelçiliği’nin web sitesinde yer alan habere göre, yalanlara ve yanlış bilgilere dayanan İzlanda, Xinjiang’daki sözde “insan hakları sorununu” bir bahane olarak kullanıp Avrupa Birliği’ni takip ederek Çin’deki ilgili kişi ve kuruluşlara tek taraflı yaptırımlar uyguladı.

Haberde İzlanda tarafının bu hareketinin uluslararası hukuku ve uluslararası ilişkilerin temel normlarını ihlal ederek Çin-İzlanda ilişkilerine ciddi şekilde zarar verdiğine işaret edildi.

Çin, İzlanda’da Çin’in egemenliğine ve çıkarlarına ciddi bir şekilde zarar veren ve kötü niyetle yalan ve sahte bilgiler yayan şahıslara eşit yaptırımlar uygulamaya karar verdi.

Çin’in İzlanda’daki Büyükelçiliği, ülkenin egemenlik, güvenlik ve kalkınma çıkarlarını koruma kararlılığı ve iradesinin değişmeyeceğine işaret ederek İzlanda’dan Çin’in bu çıkarlarına saygı göstererek insan hakları bahanesiyle Çin’in içişlerine karışma eylemini durdurması isteğinde bulundu.

16 Nisan’da İzlanda medya organı İcelandmonitor’da yer alan habere göre, Çin tarafından yaptırım uygulanan kişi Jónas Haraldsson adlı İzlandalı bir avukattır.

Jónas Haraldsson, geçen yıl Mayıs ayında yazdığı makalelerde Covid-19 salgınının sorumluluğunu Çin’e yükleyip “Çin virüsü” gibi iftira ifadeleri kullandı.

5 Nisan’da İzlanda Dışişleri Bakanlığı’na çağırılan Haraldsson, kendisinin Çin’in yaptırım listesinde yer alan tek İzlandalı olduğunu öğrendi.