Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Çin’in, İngiltere İletişim Ofisi’nin (Ofcom) Çin Küresel Televizyon Ağı’na (CGTN) para cezası uygulama kararına kesinlikle karşı çıktığını belirtti.

Sözcü Zhao Lijian, günlük basın toplantısında, Ofcom tarafından CGTN’ye verilen cezanın, İngiltere’deki Çinli medya kuruluşlarının normal çalışmalarını sürdürmesini engellediğini belirtti.

Zhao, CGTN’nin haberlerinin daima tarafsızlık ve adalet ilkelerine bağlı kaldığına işaret ederek, “Çin, Ofcom’un CGTN’nin İngilizce kanalının yayın lisansını keyfi şekilde iptal etme yönündeki hatalı kararına karşı çıktığını defalarca açıkladı. Bu karar, kurumun Çin’e karşı güçlü ideolojik önyargısını yansıttığı gibi, bariz bir siyasi müdahaledir ve saçmadır.” ifadelerini kullandı.

Ofcom’un yapması gerekenin, Çin ve Çin’in Hong Kong Özel İdari Bölgesi ile ilgili uzun yıllardır yaptığı yalan haberler nedeniyle bazı İngiliz medya kuruluşlarını soruşturmak ve cezalandırmak olduğunu belirten sözcü, Ofcom’u ve İngiltere’deki bazı kişileri siyasi manipülasyonlarını sonlandırmaya ve hatalarını düzeltmeye çağırdıklarını dile getirdi.

Sözcü, Çin’in meşru ve gerekli tepkileri verme hakkını saklı tuttuğunu sözlerine ekledi.

İngiltere İletişim Ofisi, CGTN’ye “adalet, gizlilik ve tarafsızlık kurallarını ihlal ettiği” gerekçesiyle 225 bin sterlin para cezası verdi.

Ofis, daha önce de CGTN’nin İngiltere’de yayın yapma iznini iptal etmişti.