Çin’in Londra Büyükelçiliği Sözcüsü, dünyada Çin’den aldığı kredilerle sözde “borç batağı”na düşen hiçbir ülkenin bulunmadığını açıkladı.

Çin’in Londra Büyükelçiliği, İngiliz bir yetkilinin kısa süre önce ileri sürdüğü Çin’i hedef alan uluslararası kalkınma, iş birliği ve veri güvenliği konularındaki yanlış iddiaları reddetti.

Sözcü Çin’in istişare, ortak inşa ve paylaşım ilkelerine dayanarak uluslararası iş birliği yaptığını, diğer ülkelerin iç işlerine hiçbir şekilde müdahale etmediğini ve başka ülkelere dayatmalarda bulunmadığını kaydetti. Sözcü bunun, Çin’in bazı gelişmiş ülkelerle arasındaki en büyük fark olduğuna işaret etti.

Gelişmekte olan ülkelerin borç sorununun özünde kalkınma sorununun bulunduğuna dikkat çeken sözcü, dünyanın en büyük gelişmekte olan ülkesi olarak Çin’in diğer gelişmekte olan ülkelerin karşılaştığı zorlukları anladığını ve onlara yardım eli uzattığını kaydetti.

Sözcü, Çin’in aynı zamanda G20 üyeleri arasında gelişmekte olan ülkelerin borç ödeme sürelerini en çok uzatan ülke olduğunu vurguladı.

Sözcü, İngiliz yetkilinin Çin’e yönelik veri tuzağı suçlamasını da yalanladı.

Çin’in siber hırsızlık ve siber saldırılardan en çok zarar gören ülkelerden biri olduğunu kaydeden sözcü, çeşitli ülkelerin ortak meydan okuması olan veri güvenliği sorununa diyalog ve iş birliği ile çözüm getirilmesi gerektiğini ifade etti.