Çin’in Londra Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada, İngiltere ve G7’nin Çin’e yönelik “mesnetsiz karalamalarına” tepki gösterilerek, tarafların ifadeleri Çin’in iç işlerine apaçık bir müdahale olarak nitelendirildi.

Çin’in Londra Büyükelçiliği Sözcüsü, bugün yaptığı açıklamada, İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab’ın Çin’in Hong Kong’un seçim sisteminde değişikliğe gitme kararına yönelik eleştirilerini değerlendirdi.

Sözcü, Çin Ulusal Halk Meclisi’nin Hong Kong’un seçim sistemini düzeltme kararının devletin en üst yetki organı tarafından alındığını, Çin Anayasası ve Hong Kong Özel İdari Bölgesi Temel Yasası’na uygun olduğunu vurguladı.

Sözcü, “Sağlam siyasi dayanağa ve yasal temele sahip bu kararın meşruiyetine yönelik hiçbir çarpıtma ve otoritesine yönelik hiçbir meydan okuma tolere edilemez.” ifadesini kullandı.

Sözcü, Çin’in daima “Hong Kong halkının Hong Kong’u yönetmesini” ve kentin yüksek derecede özerkliğe sahip olmasını sağlamaya kararlı olduğunu söyledi.

Sözcü, Hong Kong’un seçim sistemini iyileştiren ve “Hong Kong’un vatanseverlerce yönetilmesi” ilkesinin uygulanmasını sağlayan kararın, Hong Kong’un demokratik sisteminin daha sağlıklı şekilde gelişmesine imkân tanıyacağını, Hong Kongluların haklarını, çıkarlarını ve özgürlüklerini daha iyi koruyacağını ve “Bir Ülke İki Sistem” ilkesinin istikrarlı ve devamlı şekilde uygulanmasını sağlayacağını dile getirdi.

Raab’ın Beijing’in Çin-İngiliz Ortak Deklarasyonu’nu ihlal ettiği iddialarına karşı çıkan Sözcü, Hong Kong’un idaresinin devriyle deklarasyonun tarihî misyonunun da sonlandığını ifade etti.

Çin hükümetinin Hong Kong’u Anayasa ve Temel Yasa doğrultusunda yönettiğini vurgulayan Sözcü, hiçbir ülke ve örgütün ortak deklarasyonu bahane ederek Çin’in iç işlerine karışamayacağını belirtti.

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, Çin’in Hong Kong’daki seçim sistemine “radikal değişiklikler dayattığını” iddia etmiş, bu adımın Çin-İngiliz Ortak Deklarasyonu’nu ihlal ettiğini savunmuştu.

G7 dışişleri bakanları ve Avrupa Birliği (AB) yüksek temsilcisi de Çin’in Hong Kong’daki seçim sistemini değiştirme kararından endişe duyduklarını açıklamıştı.