Çin Dışişleri Bakanlığı, İngiltere Parlamentosu’nun, Çin’in Londra Büyükelçisi’nin katılacağı faaliyetlerin parlamento binasında düzenlemesine izin vermeyeceğine dair kararına karşı gereken tepkileri vereceklerini açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian günlük basın toplantısında, İngiltere Parlamentosu’nun dün, Çin’in bazı İngiliz milletvekillerine yönelik yaptırımları nedeniyle Çin Büyükelçisi’nin katılacağı faaliyetlerin parlamento binasında düzenlemesine izin vermeyeceğini duyurmasını değerlendirdi.

Zhao, “İngiltere Parlamentosu, Çin karşıtı bazı milletvekillerinin kışkırtması sonucu, Çin Büyükelçisi’nin katılacağı faaliyetlerin parlamento binasında düzenlemesini yasakladı. Çin, bunu şiddetle kınıyor ve bu karara karşı gereken tepkileri verecek.” dedi.

Zhao, Çin’in Çin karşıtı bazı İngiliz milletvekillerine yaptırım uygulamasının, bu kişilerin kötü niyetle yalan haberler yaymasına ve İngiltere’nin tek taraflı yaptırım girişimlerine karşı gösterilen gerekli ve tamamen meşru bir tepki olduğuna dikkat çekti.

Sözcü, Çin’in, çekirdek çıkarlarına zarar veren her türlü eyleme ve iddiaya kararlılıkla karşılık vereceğini ifade etti.

Zhao ayrıca, “İki büyük ekonomi ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin daimi üyeleri olan Çin ile İngiltere arasındaki iş birliği, iki tarafın kalkınma taleplerine uygun olduğu gibi, küresel tehditlerin göğüslenmesine de yararlı. Bu, herkesin gördüğü bir gerçek. Çin, İngiltere Parlamentosu’nun bu yanlış karardan derhal dönmesini, bazı milletvekillerinin sözleri ile eylemlerini etkili bir şekilde kısıtlamasını, ikili ilişkilerin sağlamlaşması ve gelişmesi için somut katkılarda bulunmasını istiyor.” ifadelerini kullandı.