Çin’in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Zhang Jun, ilgili ülkelerin nükleer denizaltı iş birliğine ilişkin Çin’in tutumunu dile getirdi.

Zhang Jun dün, BM Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) Kapsamlı Nükleer Testi Yasaklama Anlaşması’na (CTBT) ilişkin düzenlenen oturumda söz aldı.

Zhang, Kapsamlı Nükleer Testi Yasaklama Anlaşması ile Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması’nın küresel çapta nükleer silahsızlanmanın gerçekleştirilmesi ve nükleer silahların yayılmasının önlenmesi meselelerinde önemli bir dayanak olduğuna dikkat çekti.

Uluslararası toplumun bir yandan Kapsamlı Nükleer Testi Yasaklama Anlaşması’nın bir an önce yürürlüğe girmesini hızlandırırken, diğer yandan da Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması’nın yetkisini, evrenselliğini ve etkinliğini korumasının önemine değinen Zhang, ülkelerin bu konuda sorumlu tavır sergilemesi gerektiğinin altını çizdi.

Zhang, “Çin nükleer silahların yayılmasının önlenmesi konusunda pragmatik olunmasına veya çifte standart uygulanmasına karşı çıkıyor. Nükleer silah sahibi birtakım ülkeler, bir yandan uluslararası nükleer silahların yayılmasının önlenmesi sistemini savunmak için çabaladığını beyan ediyor, diğer yandan nükleer silah sahibi olmayan ülkelerin nükleer denizaltı inşa etmesine yardımcı oluyor. Bu tür eylemler silahlanma yarışını tırmandırdığı gibi uluslararası nükleer silahların yayılmasının önlenmesi sistemine zarar veriyor; uluslararası ve bölgesel güvenlik ve istikrarı da zedeliyor.” diye konuştu.