Çin’in Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi Temsilciliği Sözcüsü Liu Yuyin, Hong Kong Ulusal Güvenlik Yasası hakkındaki karalamaların, Çin’in iç işlerine müdahale anlamına geldiğini ve buna kararlılıkla karşı çıktıklarını ifade etti.

Sözcü Liu Yuyin, BM İnsan Hakları Konseyi Özel Mekanizması uzmanının önceki gün yaptığı Hong Kong Ulusal Güvenlik Yasası ile ilgili karalamalara cevap verdi.

Liu Yuyin, söz konusu yasa sayesinde Çin’in Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde kaosun sona erdiğini ve refahın korunduğunu, Hong Kongluların güvenli bir ortamda yaşadığını ve meşru haklarının iyi korunduğunu vurguladı. Sözcü, Hong Kong’daki Çin karşıtı güçlerin dış kuvvetlerin yardımıyla ulusal güvenliğe zarar verme girişimde bulunamayacağının altını çizdi.

Söz konusu uzmanın Batılı ülkelerin siyasi çıkarları için insan hakları bahanesiyle Çin’in iç işlerine müdahale ettiğinin altını çizen Liu, bu gerçek dışı iddiaların, BM Tüzüğü ve BM İnsan Hakları Konseyi Özel Mekanizma İlkeleri’ne aykırı olduğunu ifade etti.