Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Hollandalı bir şirketin Huawei’e yönelik “kullanıcıların gizliliğinin ihlali” suçlamasına asılsız olduğu gerekçesiyle tepki gösterdi.

Wang Wenbin günlük basın toplantısında, Huawei şirketine yönelik suçlamaların hepsinin mesnetsiz olduğunu kaydetti.

Wang, “Çinli şirketlere yönelik asılsız suçlamaların ve karalamaların son dönemde tekrar tekrar ortaya çıkması, insanlarda arka plandaki gerçek amaç hakkında şüphelere yol açıyor.” şeklinde konuştu.

Sözcü, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Geçen 30 yılda Huawei dünyanın 170’ten fazla ülke ve bölgesinde bin 500’den fazla ağ oluşturdu, dünyanın en güçlü 500 şirketinden 228’ine hizmet sağladı, hizmeti de dünya çapında 3 milyardan fazla nüfusa ulaştı. Huawei’nin şu ana kadar herhangi bir siber güvenlik kazası veya gizlice dinleme ve izleme girişimi ortaya çıkmadı. Huawei, dünyaya, ‘arka kapı bulunmaması’ üzerine anlaşma imzalamaya gönüllü olduğunu ve herhangi bir ülkede bir ağ güvenliği değerlendirme merkezi kurmaya, diğer ülkeler tarafından da denetim yapılmasını kabul etmeye hazır olduğunu açıkladı. Şu ana kadar hiçbir şirket, Huawei gibi böyle bir taahhütte bulunamadı. Hiçbir ülke, şirket ve kişi de Huawei’nin kendi güvenliklerine tehdit oluşturduğuna dair kesin kanıtlar sunamadı.”

Wang, bazı ülke ve şahsiyetlerin, ulusal güvenlik ve ideoloji bahanesiyle Çinli şirketlere asılsız suçlamalar yönelttiğini ve bu tür girişimlerle rakiplerine baskı yaparak kendi tekelci konumlarını korumayı amaçladığını ifade etti.

Wang Wenbin, “Bütün ülkeler, bilim ve teknoloji alanında diğer ülkelere yönelik ayrımcılığı önlemeli, adil rekabeti ve piyasa ilkelerini korumalı ve yabancı şirketlere adil, ayrımcı olmayan bir iş ortamı sağlamalı.” dedi.