Çin Dışişleri Bakanlığı, G7 ve Avrupa Birliği’nin (AB), Çin’in Hong Kong Özel İdari Bölgesi hakkında yaptığı ortak açıklamaya kararlılıkla karşı çıktıklarını açıkladı.

G7 Dışişleri Bakanları ve AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilciliği, Çin Ulusal Halk Meclisi’nin 12 Mart’ta onayladığı Hong Kong’da seçim sisteminin iyileştirilmesine ilişkin karar hakkında ortak açıklama yaptı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian bugün Beijing’de düzenlenen basın toplantısında açıklamayı değerlendirdi.

Sözcü Zhao Lijian, “Hong Kong, Çin’in özel idari bölgesidir. Hong Kong’un seçim sistemi, Çin’in yerel seçim sisteminin bir parçasıdır. Bu sistemin iyileştirilmesi, tamamen Çin’in içişleriyle alakalıdır. Hong Kong sakinleri, İngiltere’nin 150 yıldan fazla süren sömürgesi altında daima yönetimin baskılarına hedef olmuştu. O dönemde Hong Kong sakinlerinin demoraktik haklarının hemen hemen hiç olmadığını söyleyebiliriz. G7 grubu niçin o dönem Hong Kong’daki insan hakları ve demokrasi durumuyla ilgilenmedi? Biz burada ilgili tarafların Hong Kong’un anavatana dönmesinin üzerinden 24 yıl geçtiği gerçeğini hatırlayıp, uluslararası hukuk ve uluslararası ilişkiler ilkelerine sadık kalmalarını, Hong Kong’daki gelişmelere müdahale etmemelerini ve Çin’in içişlerine karışmamalarını istiyoruz. Çin’in ulusal egemenliği ile kalkınma ve güvenlik çıkarlarını koruma kararlılığı tamdır. Hong Kong’da uzun vadeli refah ve istikrar güveni yüksektir. Bu konuda kuşkuya mahal bulunmamaktadır.” diye konuştu.