Çin’in BM Daimi Temsilci Yardımcısı Geng Shuang, Filistin’deki insani durumun kaygı verici olduğunu ve uluslararası toplumun Filistin’e insani yardımı artırarak, Gazze’deki yeniden yapılanmaya destek vermesi gerektiğini belirtti.

Geng Shuang dün Güvenlik Konseyi’nde Filistin sorununa ilişkin düzenlenen oturumda, Gazze çatışmalarından bu yana iki ay geçtiğine ancak Filistin’in işgal edilen topraklarında kaosun hâlâ devam ettiğine işaret etti.

İsrail’in gittikçe şiddeti artan tek taraflı girişimlerinden kaygı duyduklarını dile getiren Geng, Çin’in ilgili taraflara soğukkanlılıklarını azami derecede korumaları ve gerginliği tırmandıracak herhangi bir eylemden kaçınmaları çağrısında bulunduğunu aktardı. Geng konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Çin, İsrail’e uluslararası yasaların yükümlülüklerini yerine getirerek, işgal ettiği topraklarda yaşayan sivillerin güvenliği ile haklarını güvence altına alma, insani yardımların girişine kolaylık sağlama, Gazze’ye karşı ablukayı bir an önce kapsamlı şekilde kaldırma çağrısı yapıyor.

Filistin halkına daima ilgi gösteren Çin, Filistin’e birçok kez acil nakit, salgınla mücadele malzemeleri ve aşı gibi insani yardım sağladı. Çin’in Filistin sorununun iki devletli çözüm yoluyla giderilmesini destekliyor.”