Çin Dışişleri Bakanlığı, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) düzenleyeceği “Demokrasi Zirvesi”nin Soğuk Savaşı canlandıracak tehlikeli bir girişim olduğuna dikkat çekerek, uluslararası toplumun bu konuda her zaman tetikte olması gerektiğini açıkladı.

Bu yıl, Soğuk Savaş’ın sona ermesinin 30. yıl dönümü. Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Siyarto 25 Kasım’da bir açıklamada bulunarak, ABD’nin ev sahipliği yapacağı sözde “Demokrasi Zirvesi”ni eleştirdi.

Çin’in Washington Büyükelçisi Qin Gang ve Rusya’nın Washington Büyükelçisi Anatoliy Antonov ortak bir makaleye imza atarak, ABD’nin kendisini “demokratik ülke” olarak tanımlamasının Soğuk Savaş zihniyetinin tipik bir tezahürü olduğunu söyledi. İki büyükelçi, ABD’nin söz konusu girişiminin dünyada ideolojik düşmanlığa ve bölünmeye yol açacağını savundu.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, bugün Beijing’de düzenlenen olağan basın toplantısında konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Sözcü Wang, ABD’nin adı geçen zirveyi düzenlemesinin uluslararası hukuka aykırı ve rasyonel dışı bir girişim olduğunu kaydetti.

İlgili bir anketin sonuçlarını paylaşan Wang Wenbin’in verdiği bilgilere göre, dünya nüfusunun yüzde 44’ü ABD’yi küresel demokrasi karşısındaki en büyük tehdit olarak görüyor. ABD’li vatandaşların yüzde 81’i, ABD’deki demokrasinin iç tehditlerle karşı karşıya bulunduğunu düşünüyor.

Sözcü Wang, ABD’nin demokrasi konusundaki kredisinin çoktan bittiğini, ABD tarzı demokrasinin çok önce iflas ettiğini vurguladı.

Wang Wenbin, “ABD hâlâ demokrasi kisvesi altında diğer ülkelerin iç işlerine karışmaya, bu ülkelerin egemenliğini çiğnemeye kalkışıyor. ABD’nin bu girişimleri uluslararası ilişkiler kurallarına ve uluslararası hukuka aykırıdır.” dedi.

Wang Wenbin, uluslararası topluma demokrasi karşıtı eylemlere ve sahte demokrasi girişimlerine birlikte karşı çıkma, dayanışma ve iş birliğini koruyarak dünyanın barışı ve gelişmesini el ele hızlandırma çağrısı yaptıklarını aktardı.