Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, yıl sonuna kadar dünyaya 2 milyar doz Covid-19 aşısı temin etme ve Covid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı’na (COVAX), 100 milyon dolar katkı sağlama taahhüdü verdi.

Xi, söz konusu taahhüdü kısa süre önce düzenlenen Covid-19 Aşısı İş Birliği Uluslararası Forumu’nun ilk oturumuna gönderdiği yazılı mesajda duyurdu.

ÇİNLİ ŞİRKETLER AŞI ÜRETİM KAPASİTESİNİ GENİŞLETMEK İÇİN ÇALIŞIYOR

Çinli Sinovac şirketinin günlük Covid-19 aşısı üretimi 6 milyon dozu aştı. Şirketin yıllık üretim kapasitesi de 2 milyar dozdan fazla. Geçen Aralık’tan bu yana dünya genelinde 40’tan fazla ülke ve bölge Sinovac aşısının kullanımına onay verdi. Şu ana kadar dünyaya 370 milyon dozdan fazla Sinovac aşısı sağlandı.

Çin’in Sinopharm şirketi ise, üçüncü üretim hattının da mayısta hizmete girmesiyle yıllık üretim kapasitesini 3 milyara çıkarmaya hazırlanıyor. Bu hattın dünyanın en büyük Covid-19 aşısı üretim merkezi olması bekleniyor.

Böylece, Çin’de yıllık üretim kapasitesinin 5 milyara ulaşacağı öngörülüyor. Bu kapasite, yurt içindeki aşılama talebini karşılayabilmenin yanı sıra, dünyada aşı ihtiyacı duyan diğer ülkelere de büyük destek verecek.

Çin’de uygulanan aşı sayısı 10 Ağustos itibarıyla 1 milyar 800 milyonu geçti. Çin’de aşının 3-17 yaş aralığında da acil kullanımı onaylandı ve ülke genelinde 12-17 yaşlarındaki çocuklarda aşılama başlatıldı.

Öte yandan, Çin, diğer ülkelere 700 milyon dozdan fazla hazır ve yarı mamul Covid-19 aşısı göndermenin yanı sıra, yüzden fazla ülkede klinik deney ve ortak üretim gibi iş birlikleri yürütüyor.

Çinli aşı üretici şirketleri, Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Endonezya, Malezya, Mısır, Brezilya, Pakistan ve Meksika gibi ülkelerle iş birliği yoluyla üretim başlattı.

ÇİN AŞILARININ KLİNİK TESTLERİ BAŞARILI

BAE’de Sinopharm tarafından geliştirilen aşının üçüncü faz deneyleri Temmuz’da başlatıldı. The Lancet dergisinde konuya ilişkin yayımlanan bir makalede, BAE’de gerçekleştirilen birinci ve ikinci faz deneylerde olumlu sonuçlar alındığına işaret edildi. Ayrıca, Sinopharm ve BAE’nin teknoloji şirketi G42’nin oluşturduğu ortak sermayeli işletme, aşı üretimine başladı.

BAE hükümeti kısa süre önce Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, ülkedeki 3-17 yaşlarındaki çocuklara Snopharm aşısı yapılacağını ilan etti.

Şili basınına yansıyan haberlere göre de, Şili hükümeti ile Çinli Sinovac şirketi, 60 milyon dolar yatırımla ülkede bir aşı fabrikası inşa etmeyi ve üretim kapasitesini 60 milyon doza çıkarmayı planlıyor. Üretimin önümüzdeki martta başlatılması bekleniyor.

Bunun dışında, Brezilya Butantan Enstitüsü tarafından açıklanan araştırma sonucuna göre, CoronaVac aşısı Brezilya’da yaygın görünen Gama varyantına karşı etkili. Yapılan deneyler, CoronaVac aşısının Delta varyantına karşı da etkili olduğunu gösterdi. Brezilya’da halihazırda CoronaVac aşısının üretileceği fabrikanın inşası başladı. İnşanın ekimde bitmesi bekleniyor.

Türkiye Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise, haziran ayında Sinovac firması yetkilileri ile video konferans yoluyla yaptığı görüşmede, Sinovac’ı Türkiye’de yatırım yapmaya davet etti ve şirkete ortak aşı üretimi önerisinde bulundu.

Çin salgınla mücadelenin daha etkili şekilde yürütülmesine katkı sağlamak amacıyla aşı üretim kapasitesini genişletmek için çabalıyor.