Çin Dışişleri Bakanlığı, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden’ın Hong Kong’la ilgili memorandumu imzalamasının ABD’nin Hong Kong işlerine ve Çin’in iç işlerine müdahalesinin bir başka kötü tezahürü olduğunu açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, ABD Başkanı Biden’in Hong Kong’la ilgili memorandumu imzalamasını değerlendirdi.

Hua, “ABD’nin Hong Kong Ulusal Güvenlik Yasası’nı ve Çin’in Hong Kong’a yönelik yönetim politikasını kararlayan sözde memorandumu, ABD’nin Hong Kong işlerine ve Çin’in iç işlerine müdahale eden bir başka tezahürü niteliğinde. Çin bundan büyük hoşnutsuzluk duyuyor, buna kesinlikle karşı çıkıyor ve halihazırda konu hakkında ABD nezdinde ciddi girişimlerde bulundu.” dedi.

ABD’nin Hong Kong sakinlerine sözde “güvenli liman” sağlama söyleminin saçmalıktan ibaret olduğunu vurgulayan Sözcü, söz konusu girişimin Çin karşıtı güçlere destek vermeyi, Hong Kong’un refah ve istikrarını baltalamayı ve Çin’in gelişimini engellemeyi amaçladığını kaydetti.

Sözcü, “ABD, Çin’in egemenliğine saygı göstererek, uluslararası hukuk ve uluslararası ilişkilerin temel ilkelerine sadık kalıp, Hong Kong’un işlerine ve Çin’in iç işlerine müdahale etmeye son vermeli ve herhangi bir yöntemle Çin karşı güçlere destek vermemeli.” diye konuştu.

ABD Başkanı Biden 5 Ağustos’ta, Hong Kong Ulusal Güvenlik Yasası hakkında bir memorandum imzalamıştı ve Çin’in Hong Kong sakinlerinin hak ve özgürlüklerini ciddi şekilde ihlal ettiği gerekçesiyle ABD’deki bazı Hong Kong sakinlerinin geri dönüşlerinin 18 ay ertelenmesi talimatı verdiğini söylemişti. Biden ayrıca, özgürlüklerinden mahrum bırakılan Hong Kong sakinlerine “güvenli liman” sağlanmasının ABD’nin söz konusu bölgedeki çıkarlarını pekiştireceğini kaydetmişti.