Çin hükümetinin Afganistan’a acil gıda yardımı projesinin devir teslim töreni 25 Nisan’da Afgan hükümeti medya ve enformasyon merkezinde düzenlendi.

Çin’in Afganistan Büyükelçisi Wang Yu ve Afganistan Afet Yönetimi’nden sorumlu devlet bakanı Jelani Popal törene başkanlık ederek ilgili belgeyi imzaladı.

Çin ve Afganistan’ın iyi komşu, iyi dost ve iyi ortak olduğuna dikkat çeken Wang Yu, törende yaptığı konuşmada, iki ülkenin her zaman birbirine yardım ettiğini söyledi.

Wang, “Son yıllarda Çin, Afganistan’da milyonlarca insana fayda sağlayan 13.000 tondan fazla gıda yardımı yaptı. Covid-19 salgınıyla mücadele sürecinde, Çin, Afganistan’a tıbbi malzemeler sağladı. Çin, iki ülkenin Kuşak ve Yol inşasındaki ortak çabaların sonuçlarının her iki ülkenin halkına da fayda sağlayabilmesi için, Çin şirketlerini Afganistan’ın yeniden ekonomik inşasına aktif olarak katılmaya teşvik edecek.” dedi.

 Şu anda Afganistan’daki barış ve uzlaşma süreci kritik bir kavşakta olduğunu vurgulayan Wang, Çin’in Afganistan’ın Afganistanlılar tarafından yönetilmesi ilkesini her zaman destekleyerek Afganistan’ın daha iyi bir geleceğe ulaşmasına yardım sağlamak için uluslararası toplumla birlikte çalışacağını dile getirdi.

Afganistan hükümeti ve halkının minnettarlığını ifade eden Jelani, Çin’in acil yardımının iki ülke arasındaki geleneksel dostluğunun bir yansıması olduğunu kaydetti.