Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Çin’in Taiwan bölgesiyle resmî ve askerî temaslarda bulunmasına kesinlikle karşı çıktıklarını söyledi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, günlük basın toplantısında, “Tek Çin” ilkesinin Çin-ABD ilişkilerinin siyasi temeli olduğuna işaret ederek, ABD’nin Taiwan konusunda “Tek Çin” ilkesi ile Çin ve ABD arasındaki üç ortak bildiriye sadık kalması gerektiğini kaydetti.

Sözcü, ABD’nin Taiwan bölgesiyle her tür resmî veya askerî temasına karşı çıktıklarını belirtti.

ABD gemilerinin defalarca Taiwan Boğazı’nda faaliyet göstererek sözde “Taiwan’ın bağımsızlığını” savunan güçlere yanlış mesajlar verdiğine ve bölgedeki barış ve istikrarı tehdit ettiğine işaret eden sözcü, “Hiç kimse Çin halkının ülkenin egemenliğini ve toprak bütünlüğünü savunma kararlılığını, iradesini ve gücünü küçümsememeli.” dedi.

Taiwan lideri Tsai Ing-wen, kısa süre önce verdiği röportajda, ana kesimden gelebilecek sözde “tehditler”in gün geçtikte arttığını savunarak, ABD’nin eğitim amacıyla Taiwan’da asker konuşlandırdığını söyledi.

ABD Başkanı Joe Biden de dün Doğu Asya Zirvesi’nde ABD’nin Çin’in Taiwan Boğazı’ndaki “zorlayıcı eylemlerinden” derin endişe duyduğunu söyleyerek, “ABD’nin Taiwan’a verdiği taahhütler bir kaya kadar sağlamdır.” dedi.

Diğer yandan, ABD’nin kısa süre önce yayımladığı Taiwan’ın Birleşmiş Milletler’e ve uluslararası örgütlere katılmasını destekleyen açıklamasını değerlendiren sözcü, açıklamanın Tek Çin ilkesi ile üç ortak bildiriyi ihlal ettiği gibi, Washington’un taahhütlerine ve uluslararası ilişkilerin temel ilkelerine aykırı olduğunu söyledi.

Wang, bu açıklamaya kararlılıkla karşı çıkan Çin’in ABD nezdinde ciddi girişimde bulunduğunu kaydetti.