Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Senatosu Dış İlişkiler Komitesi tarafından onaylanan 2021 Stratejik Rekabet Yasası’nın önyargıyla dolu olduğunu, Çin’in bu yasa tasarısına kararlılıkla karşı çıktığını belirtti.

Dün Beijing’de düzenlediği olağan basın toplantısında, soğuk savaş ve sıfır toplamlı oyun zihniyetini yansıtan ve Çin’in iç işlerine müdahale teşkil eden söz konusu yasa tasarısından büyük memnuniyetsizlik duyduklarını ifade eden Wang, “ABD Çin ile rekabet içinde kalkınırken Çin’i mağlup etmeyi mi amaçlıyor? ABD’nin söz konusu çarpık ve dar görüşü, büyük güç imajına uygun değil.” diye konuştu.

Sözcü Wang çatışmamak, karşılıklı saygı ve kazan-kazan temelinde ABD’yle iş birliği yapmaya hazır olduklarını, aynı zamanda Çin’in egemenlik, güvenlik ve kalkınma çıkarlarını koruma kararlılığının değişmediğini yineledi.

Wang, söz konusu yasa tasarısında ABD’li sporcuların 2022 Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’na katılmasının yasaklanmasıyla ilgili madde hakkındaki değerlendirmesinde, sporun siyasileştirilmesine kararlılıkla karşı çıktıklarını, bunun Olimpiyat ruhuna ve ilgili sporculara zarar vereceğini kaydetti.