Çin Dışişleri Bakanlığı, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Senatosu’nda dün onaylanan “İnovasyon ve Rekabet Yasası 2021” adı verilen yasa tasarısına kararlılıkla karşı çıktıklarını açıkladı.

ABD Senatosu’nda dün kabul edilen yasa tasarısının Çin’i ilgilendiren kısımlarının, Çin’in gelişme yolu dâhil iç ve dış politikalarını karaladığı ve “Çin tehdidi” algısını kışkırttığı bildirildi. Tasarı, Çin’e karşı stratejik rekabetin başlatılmasını ve Taiwan, Hong Kong, Xinjiang ve Tibet bölgeleri üzerinden Çin’in iç işlerine karışılmasını öngörüyor.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin bugün Beijing’de düzenlenen olağan basın toplantısında gelişmeyi değerlendirdi.

Wang Wenbin, adı geçen yasa tasarısının baştan sona Soğuk Savaş ve sıfır toplamlı oyun düşüncesinin izleriyle dolu olduğuna dikkat çekerek, bunun Çin ile ABD’deki çeşitli çevrelerin iş birliği ve değişim beklentilerine aykırı olduğunu, dolayısıyla Çin’in yasa tasarısına kararlılıkla karşı çıktığını belirtti.

Çinli Sözcü, ABD’nin Çin’i sıkça gündeme taşımaması, Çin’e düşmanca yaklaşmaması, Çin’in iç işlerine karışmaması ve Çin’le ikili ilişkilerine rasyonel bir tavırla bakarak, ilişkilerin gelişme durumunu zedelememesi gerektiğini kaydetti.

Wang Wenbin, Çin’in ABD ile ilişkilerini çatışmama, zıtlaşmama, birbirine saygı ve çifte kazanç temelinde geliştirmeye hazır olduğunu, aynı zamanda ulusal egemenliği, güvenliği ve kalkınma çıkarlarını da kararlılıkla savunacağını vurguladı.