Çin Dışişleri Bakanlığı, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) ağustosta Kabil’de gerçekleştiren ve 10 Afgan sivilin ölümüne yol açan drone saldırısı hakkında yaptığı soruşturma sonucuna sert tepki gösterdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin günlük basın toplantısında, ABD Hava Kuvvetleri’nin, Ağustos’ta Kabil’de gerçekleşen drone saldırısına ilişkin soruşturmayı neticelendirdiğini anımsatarak, söz konusu sonucu değerlendirdi.

Wang, soruşturmada varılan neticenin, savaştan büyük acı çeken 32 milyon Afgan halkı için “en acımasız hüküm” anlamına geldiğini söyledi. Wang konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu olay, ABD’nin insan hakları meselesindeki kibrini ve çifte standardını bir kez daha ortaya çıkarttı. ABD’ye Afgan halkının yaşam hakkı başta olmak üzere temel insan haklarına saygı göstererek, olayı aydınlatma, failleri cezalandırma ve kurbanların ailelerine tazminat ödeme çağrısı yapıyoruz.”

ABD Hava Kuvvetleri tarafından dün yapılan açıklamada, Amerikan güçlerinin Ağustos’ta Kabil’de gerçekleştirdiği drone saldırısına ilişkin yürütülen soruşturmanın neticesine göre, 10 Afgan sivilin hayatını kaybetmesinin kasıtsız bir hata olduğu ve ABD’nin savaş hukuku başta olmak üzere hiçbir hukuk kuralını ihlal etmediği vurgulandı. Açıklamada ayrıca, hiç kimsenin bu hatadan sorumlu tutulamayacağına işaret edildi.