Çin Dışişleri Bakanlığı, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Covid-19 virüsünün kaynağına ilişkin araştırma yürütmeleri için derhal DSÖ uzmanlarını ülkeye davet etmesi gerektiğini açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin günlük basın toplantısında, Mercury News’ün ABD’de Covid-19 nedeniyle ilk can kaybının Ocak 2020’de yaşandığı yönündeki haberini değerlendirdi.

İlgili haberlerin ABD’de Covid-19 salgınına dair zaman çizelgesinin daha erken bir dönemde başlaması gerektiğini gösterdiğini kaydeden Wang, “New Jersey eyaletinin Belleville şehri belediye başkanı, Kasım 2019’da Covid-19 virüsüne yakalandığını ve test sonuçlarının da Covid-19 virüsü antikorunun bulunduğunu gösterdiğini belirtti. Bu tarih, ABD’nin ilk vakayı açıkladığı tarihten 2 ay önce. Bu tarih, Çin’deki ilk Covid-19 vakasından da önce. ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü’nün web sitesinde yer alan bir araştırmanın sonucuna göre, ABD’nin beş eyaletinde Aralık 2019’da Covid-19 vakalarının ortaya çıktığına dair kanıtlar bulunuyor. Ayrıca birçok basın kuruluşunun bildirdiğine göre, Temmuz 2019’da ABD’nin Wisconsin eyaletinde de büyük ölçekli elektronik sigara pnömonisi ortaya çıktı ve bu hastalık birçok eyaleti etkiledi. Bu hastalığın semptomlarının Covid-19 salgınının semptomlarına çok benzediği kaydedildi. Bu örnekler, ABD’deki Covid-19 vakalarının farklı kaynaklardan birçok yerde ortaya çıktığını ve bu durumun ciddiyetle incelenmesi gerektiğini yansıtıyor.” diye konuştu.

ABD’nin Covid-19 virüsünün ülkedeki kaynağına dair soruları cevaplamaktan kaçınıp, kendi sorumluluğunu başka ülkelere attığının ve virüsün kaynağıyla ilgili yürütülen çalışmaların şeffaflığı konusunda Çin’i suçlamasının anlaşılamaz olduğuna dikkat çeken Wang, “Birçok ABD’li basın kuruluşunda yer alan habere göre, Florida Sağlık Müdürlüğü’nün web sitesinde Ocak ve Şubat 2020’de Covid-19 semptomları gösteren veya Covid-19 test sonuçları pozitif olan 171 yerel vaka hakkında veriler yayınlandı ancak bu veriler bilinmeyen bir sebeple silindi.” dedi.

Wang, Çin’in Covid-19 kaynağına dair araştırma yürütmeleri için DSÖ uzmanlarını iki defa davet ettiğini, Çinli uzmanlar ile DSÖ uzmanlarının bu konuyla ilgili yetkili araştırma raporu da yayınladığını hatırlattı.

Wang, “ABD’ye derhal kendi sorumluluklarını başkalarına atmayı ve Çin’i karalamayı durdurma, ilk vakalarla ilgili verileri bir an önce açıklama, DSÖ uzmanlarını virüsün kaynağına dair araştırma yapmak için davet etme, uluslararası topluma ve Amerikan halkına bilimsel bir yanıt verme çağrısında bulunuyoruz.” dedi.