Çin Sanayi ve Bilişim Bakanlığı, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Çinli telekomünikasyon devi China Telecom şirketinin faaliyet lisansını iptal etme kararını geri alması gerektiğini açıkladı.

Bakanlıktan kısa süre önce yapılan açıklamada, ABD Federal Haberleşme Komitesi’nin (FCC) 26 Ekim’de ulusal güvenlik endişelerini gerekçe göstererek, China Telecom’un lisansını iptal edip Amerika’daki faaliyetlerini durduracaklarını açıkladığı anımsatılarak, Çin’in ABD’nin bu girişimine kararlılıkla karşı çıktığı belirtildi.

Açıklamada, China Telecom’un Amerika şubesinin, ülkede faaliyet gösterdiği yaklaşık 20 yıl içinde yerel yasalara ve denetimlere daima bağlı kaldığı ve ABD’deki çok sayıda aboneye kaliteli hizmet sağladığı vurgulandı.

ABD tarafının, China Telecom’un yasaları ihlal ettiğine dair herhangi bir delil ortaya koymadığına dikkat çekilen açıklamada, sadece önyargılar ve endişelere dayanarak şirketin lisansını iptal etmenin ABD’nin piyasalaşma destekçisi imajına uymadığı, bunun ABD’li aboneler dahil küresel tüketicilerin yasal haklarının ihlali olduğu kaydedildi.

Çin Sanayi ve Bilişim Bakanlığı, ABD’nin son yıllarda ulusal güvenlik tehdidi bahanesiyle gerçekleri hiçe sayarak Çinli şirketlere sürekli yaptırım uygulamaya kalkıştığını, bu şekilde küresel ticaret kurallarını ciddi şekilde zedelediğini belirtti.

Bakanlık, ABD’ye Çinli şirketlere adil ve rasyonel davranma, ulusal güvenlik konseptini genelleştirmeme ve ekonomik sorunları siyasileştirmeme çağrısında bulundu.