Çin Dışişleri Bakanlığı, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) sözde zorla çalıştırma gerekçesiyle Xinjiang’a yönelik başlatmayı planladığı ihracat yasağına sert tepki gösterdi.

Basına yansıyan haberlere göre, Biden yönetimi sözde zorla çalıştırma konusunu gerekçe göstererek, Xinjiang’a yönelik yeni ihracat yasağı yürürlüğe sokmayı planlıyor.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, günlük basın toplantısında söz konusu habere ilişkin değerlendirmede bulundu. Zhao, Xinjiang’da soykırım yapıldığı ve zorla çalıştırma uygulandığı iddialarının tamamen yalan olduğuna vurgu yaptı.

Zhao, bu iddiaların amacının Çin’in ve Çinli işletmelerin gelişmesini engelleme ve bastırma yoluyla adaletsiz bir rekabet ortamı yaratmak olduğuna işaret etti.

Zhao, “Çin olay hakkında defalarca açıklama yaptı. ABD ise, gerçeği gözardı edip, kötü niyetlerle yalan haberler yaydı ve yalan haberlere dayanarak Çin’in işletmelerine asılsız baskılar uyguladı. Çin, ABD’nin girişimlerini yakından takip ederek, gerekli karşılıkları verecek ve kendi hakları ve çıkarlarını kararlılıkla savunacak.” diye konuştu.