Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Ticaret Bakanlığı’nın Çin’de geliştirilen Wechat ve TikTok uygulamalarına yönelik yasağı kaldırma kararıyla ilgili bir değerlendirmede bulundu.

ABD’nin doğru yönde bir adım attığına işaret eden Zhao Lijian, Çin hükümetinin, Çinli şirketlerin meşru ve yasal haklarını kararlılıkla korumaya devam edeceğini belirtti.

Sözcü, “Çin, ABD’ye piyasa ekonomisinin ve uluslararası ekonomi ile ticaretin kurallarına saygı gösterip, ulusal güvenlik kavramını genelleştirmeyi ve devlet gücünü kötüye kullanarak Çinli teknoloji şirketlerine mantıksız baskılar yapmayı derhal durdurma çağrısında bulunuyor. Çin, ABD’den Çinli şirketlere adalet ve hakkaniyetle, ayrımcı olmayan şekilde yaklaşmasını istiyor. Çin hükümeti de Çinli şirketlerin meşru ve yasal haklarını kararlılıkla korumaya devam edecek.” diye konuştu.

ABD Ticaret Bakanlığı tarafından dün yapılan açıklamada, ABD hükümetinin Wechat ve TikTok’a geçen yıl başlattığı yasağın kaldırılacağı belirtilmişti.