Çin Dışişleri Bakanlığı, “ABD’nin Hong Kong ile ilgili işlere karışması, Çin karşıtı ve istikrarsızlaştırıcı güçleri desteklemesiyle ilgili gerçekler listesi”ni yayımladı.

Listede “sözde Hong Kong’a dair yasa çıkartıp Çin’in Hong Kong politikasını karalamak, Hong Kong ile ilgili işlere ve Çin’in iç işlerine karışmak”, “Yaptırım uygulayarak, Hong Kong Ulusal Güvenlik Yasası ve Çin Ulusal Halk Meclisi’nin ilgili kararlarının Hong Kong’da uygulanmasını engellemeye çalışmak”, “Hong Kong bölgesiyle ilgili işleri karalayarak ve Hong Kong polisinin kolluk çalışmalarını kasten çürüterek, bölgenin refah ve istikrarını zedelemek”, “Çin karşıtı ve Hong Kong’da kaos yaratan unsurları desteklemek, ‘Hong Kong’un bağımsızlığı’ iddiasını yaymaya çalışmak, siyasi yalanların yayılmasına platform sağlamak”, “Hong Kong ile ilgili işlere karışmak için diğer ülkelere baskı yapmak ve müttefikleriyle iş birliği geliştirmek, ortak bildiri gibi yöntemlerle Hong Kong ile ilgili işlere karışmak” olmak üzere 5 başlık altında Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) girişimleri aktarıldı.

Çin Dışişleri Bakanlığının Hong Kong Komiserliği Sözcüsü bugün yaptığı açıklamada, bakanlığın yayımladığı listenin, ABD’nin daha önce yaptığı “ticaret uyarısı” ve Çin merkezi hükümetinin Hong Kong’daki kuruluşlarında görevli yetkililere uyguladığı yaptırımlar gibi zorbalık girişimlerine güçlü bir cevap olduğunu belirtti. Sözcü, bu listenin ABD’nin uzun zamandır uluslararası ilişkilerin temel kurallarını çiğneme, Hong Kong ile ilgili işlere ve Çin’in iç işlerine karışma ve bölgenin istikrarını bozma girişimlerini gün ışığına çıkardığını, Çin karşıtı ve Hong Kong’u anavatandan ayırmaya çalışan güçlere açık bir mesaj verdiğini dile getirdi.

Çin Devlet Konseyi’ne bağlı Hong Kong ve Makao İşleri Ofisi’nin sözcüsü de açıklama yaparak, listenin yayımlanmasını desteklediklerini söyledi.

Sözcü, listede yer alan delillerin, ABD’nin demokrasi, özgürlük, insan hakları ve hukuka dayalı yönetişim gibi konularda uyguladığı çifte standart, diğer ülkelere “hocalık taslama” şeklindeki hegemonyacılığını ve Hong Kong’da kaos yaratmak suretiyle Çin’in kalkınmasını engelleme niyetini yansıttığını kaydetti.

Öte yandan, Hong Kong Özel İdari Bölgesi yönetimi de bir açıklama yaparak ilgili listenin yayımlanmasını desteklediklerini belirtti.

Açıklamada ABD, Çin karşıtı ve istikrarsızlaştırıcı güçleri kullanarak Çin karşıtı düşüncelerin yayılmasını kışkırtmakla suçlanırken, Washington’ın girişimlerinin Çin’in egemenliğini, güvenliğini ve kalkınma çıkarlarını ciddi şekilde zedelediği belirtildi.