Çin’in Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi Daimi Temsilcisi Chen Xu, İnsan Hakları Konseyi oturumunda, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve İngiltere’yi ırkçılık ve ayrımcılık sorunlarını çözmeye çağırdı.

BM İnsan Hakları Konseyi 46. Oturumu’nda dün ırkçılık ve ayrımcılıkla mücadeleyi öngören Durban Bildirgesi ve Eylem Programı (DDPA) ele alındı.

Oturumda konuşan Chen Xu, 2021’in DDPA’nin kabul edilmesinin 20. yıldönümü olduğunu belirterek, Çin’in Afrika ülkeleri tarafından ileri sürülen uluslararası toplumun siyasi iradeyi güçlendirmesi ve DDPA’nin kapsamlı bir şekilde yerine getirilmesi önerilerini desteklediğini söyledi.

ABD’nin toplantı sırasında yaptığı, mevcut ırk ayrımcılığı sorunuyla yüzleşeceğine dair açıklamasına değinen Chen Xu, ABD’nin sözlerini somut eylemlere dönüştürebilmesini ümit ettiklerini dile getirerek, “ABD öncelikle İnsan Hakları Konseyi’nin ırk ayrımcılığı ve polis şiddetine ilişkin 43/1 nolu kararını tam ve ciddi bir şekilde uygulamak suretiyle ırk ayrımcılığı ve polis şiddeti sorunlarını çözmeli, ırkçı söylemlerin yayılmasını durdurmalı, Afrika veya Asya kökenli kişiler ile Müslümanlara yönelik nefret ve şiddet eylemlerine müdahale etmeli ve azınlık etnik grupları etkili şekilde korumalıdır. Ayrıca ABD uluslararası ırkçılıkla mücadele eylemlerine ve DDPA’nin uygulanmasına katkıda bulunmalıdır.” dedi.

Öte yandan Chen, İngiltere, Avustralya, Kanada ve ilgili Avrupa Birliği ülkelerindeki ırk ayrımcılığı ve yabancı düşmanlığı gibi sorunların çözülmesinin de beklendiğini vurguladı.