Çin Devlet Konseyi Basın Ofisi, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki (ABD) insan hakları ihlallerini ortaya çıkaracak 2020 ABD İnsan Hakları İhlalleri Raporunu yakında yayınlayacak.

Kontrolden çıkan salgının yarattığı trajedi, Amerikan demokrasisinin düzensizliğinin yol açtığı siyasi kaos, etnik azınlıkların durumunun ırk ayrımcılığıyla bozulması, devam eden toplumsal huzursuzluktan kaynaklanan kamu güvenliği tehdidi, zenginler ile yoksullar arasında artan bölünmenin toplumsal adaletsizliği ciddileştirmesi ve uluslararası kuralların ayaklar altına alınmasından kaynaklanan insani felaket gibi başlıkları ele alan rapor yaklaşık 15 bin karakterden oluşuyor.

TRAJEDİYE DÖNÜŞEN SALGIN BİLANÇOSU 

2020’de tüm dünyayı etkileyen Covid-19 salgını insan hayatı ve güvenliği için büyük bir tehdit oluşturdu. Raporda, ABD yönetiminin salgınla mücadele konusunda kendi başına aldığı önlemlerin durumun kontrolden çıkmasına yol açtığı, dünya nüfusunun yüzde 5’ini bile oluşturmayan ABD’de, vaka sayısının dünya toplamının yüzde 25’inden fazlasına denk geldiği, vefat sayısının dünya toplamının yüzde 20’sine yaklaşırken, 500 bini aşkın Amerikalının hayatını kaybettiğine dikkat çekildi.

Raporda, Amerikan demokratik sistemindeki düzensizliğinin siyasi kargaşaya yol açtığı ve Amerikan toplumunu daha da parçaladığı belirtiliyor. Raporda ayrıca seçimlerin zenginler için “tek kişilik eğlence” haline geldiği, dolayısıyla Amerikan demokrasi sistemine olan güvenin son 20 yılın en düşük seviyesine indiği kaydedildi.

IRK AYRIMCILIĞI DEHŞET VERİCİ BOYUTTA 

Raporda, ABD’de sistemik ırk ayrımcılığından muzdarip olan azınlıkların zor durumda kaldıkları, ABD’de 18 yaşın altındaki küçüklerin yaklaşık üçte birini oluşturan siyahların, hapse atılanların toplamının üçte ikisini oluşturduğu, Afrika kökenli Amerikalıların Covid-19 virüsüne yakalanma oranının beyazlara göre üç kat, vefat oranının ise beyazlara göre iki kat olduğu, polisler tarafından öldürülme oranının beyazlara göre üç kat, ölüm oranının ise beyazlara göre iki kat olduğu, genç Asyalıların dörtte birinin ırkçı saldırıların hedefi haline geldiği belirtildi.

SİLAHLAR SUSMUYOR

Silah ticareti ve silahlı saldırı olaylarının tarihin en yüksek seviyesine ulaştığı ABD’de, halkın toplumsal düzene olan inancını kaybettiğine dikkat çekilen raporda, ABD’de 2020 yılında toplam 41 bin 500’den fazla kişi vurularak öldürülürken, günlük ölüm oranının ortalama 110’u geçtiği, ülke genelinde toplam 592 kez büyük çaplı silahlı saldırı olayı yaşanırken, bu rakamın günde ortalama 1.6 vakaya denk geldiği ifade edildi.

Raporda, ABD’de zengin ile fakir arasındaki farkın hızlı şekilde büyüdüğü, alt tabakalardaki halkın zar zor geçinmek zorunda kaldığı, Covid-19 salgının kontrolden çıkmasının ciddi işsizliğe yol açtığı, on milyonlarca insanın sağlık sigortasından yoksun kaldığı, zayıf toplulukların hükümetin salgına olumsuz tepkisinin en büyük kurbanları haline geldiği belirtildi.

Raporda, salgınla mücadelenin küresel dayanışma gerektirdiği bir dönemde, ABD’nin kendi ulusal önceliklerini inatla sürdürerek, izolasyon, tek taraflılık ve yaptırım uygulama, uluslararası kurumlara baskı yapma, sığınmacılara acımasızca davranma yoluna giderek küresel güvenlik ve istikrara zarar veren en temel unsur haline geldiği savunuldu.