Fortune Global 500 listesine 143 şirketin girmesiyle Çin, bu sene de listenin birinci sırasında yer aldı.

2021 Fortune Global 500 listesi dün yayımlandı. İşletme gelirlerine göre dünyanın en büyük 500 şirketinin belirlendiği listeye Çin’den 143 şirket girdi. Böylece geçen sene listenin birinci sırasına çıkan Çin, listedeki birincilik konumunu korudu.

Çin’den State Grid şirketi, bu yıl listede ikinci sıraya yükselirken, teknoloji devi Huawei de ABD’nin şirkete yaptırım uygulamasına rağmen 49. sıradan 44. sıraya yükseldi.

İnternet bağlantılı şirketler arasında Çin’den Xiaomi Group, JD.com, Alibaba Group ve Tencent Holdings yer alırken, Amerika Birleşik Devletleri’nden (ABD) Amazon, Alphabet ve Facebook şirketleri söz konusu kategoriye isimlerini yazdırdı.

Yedi internet devi arasında en büyük artışı 84 sıra yükselen Xiaomi gerçekleştirdi.

Çin, geçen yıl listede 133 şirketle yer alarak, ilk kez ABD’yi geride bırakmıştı.

Bu yılki listede ABD merkezli şirketlerin sayısı da geçen yıla göre bir artışla 122’ye ulaştı. Listede Japonya’dan yine 53 şirket bulunuyor.

Öte yandan, dünyanın en büyük şirketlerinin toplam gelirinde son beş yılın ilk gerilemesi yaşandı ve şirketlerin toplam geliri bu yıl yüzde 4,8 düşerek 31,7 trilyon dolara geriledi.

Covid-19 salgınının etkisi nedeniyle enerji ve otomotiv sektörlerinde toplam satışlar yüzde 10’dan fazla düştü. Ayrıca, geçen yıl listede yer alan altı havayolu şirketinin hiçbiri bu yıl listeye giremedi.