Çin’de toplam 23 şehir, cumartesi günü Dünya Çocuk Günü için, Çin Seddi’nin bir bölümünün de aralarında olduğu simgesel yapı ve binaları mavi ışıkla aydınlattı.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) tarafından düzenlenen kutlama, Covid-19 nedeniyle internetten canlı yayınlandı. Etkinlik tüm toplumu kız ve erkek çocukların sağlık, eğitim, korunma ve katılım hakları için birleşmeye çağırdı.

UNICEF’in Çin temsilcisi Cynthia McCaffrey, “Bu Dünya Çocuk Günü’nde çocuklar adına kaydedilen aşamayı tanımak ve her çocuğun hakkını gerçekleştirmek için daha fazlasını yapmayı taahhüt etmek amacıyla bir aradayız.” dedi.

İnternetten canlı yayınlanan etkinlikte iki yeni UNICEF Gençlik Savunucusu duyuruldu. Görme bozukluğu olan 20 yaşındaki Zhao Chen, engelli çocuklar ve gençler için dijital erişilebilirlik ve kapsayıcılık adına savunuculuk yapıyor. 19 yaşındaki Yu Xinwei ise ergen ruh sağlığının savunuculuğunu üstleniyor.

Dünya Çocuk Günü, 20 Kasım 1989’da Çocuk Haklarına Dair Sözleşme’nin kabul edilmesini işaret ediyor. Çin sözleşmeyi 1992’de onaylamıştı.

Kaynak: Xinhua