Çin’de geçtiğimiz ayın son günlerinde, Hainan Serbest Ticaret Limanı’nın sınır ötesi hizmet ticaretine dair bir negatif liste açıklandı. Söz konusu liste, Çin’de açıklanan sınır ötesi hizmet ticaretine ilişkin ilk negatif liste olma özelliği taşıyor.

Çin’de iş ortamının şeffaflığını ve öngörülebilirliğini arttırmak amacıyla hazırlanan listenin 26 Ağustos’ta yürürlüğe girmesi bekleniyor.

LİSTE 11 KATEGORİYİ KAPSIYOR

Çin Ticaret Bakan Yardımcısı Wang Shouwen negatif listeyle ilgili olarak yaptığı bilgilendirmede, listede yabancı hizmet sağlayıcılara yönelik 11 kategoriyi kapsayan 70 özel idari önlem belirlendiğini dile getirdi.

Wang, listeye dahil edilmeyen alanlarda, yerli ve yabancı hizmet sağlayıcıların Hainan Serbest Ticaret Limanı’nda eşit rekabet şartlarına sahip olacağını ve pazar erişiminden eşit şekilde yararlanacağını aktardı.

KURUMSAL DÜZENLEMEDE BÜYÜK ATILIM

Dünya Ticaret Örgütü’nün hizmet ticareti konusunda şu ana kadar belirlediği listelerin hepsi pozitif liste. Çin’in halihazırda imzalamış olduğu RCEP gibi serbest ticaret anlaşmalarında sınır ötesi hizmet ticaretine ilişkin listeler de tümüyle pozitif. RCEP üyeleri, listeyi RCEP’in yürürlüğe girmesinden sonraki altı sene içinde negatif listeye dönüştürmeyi planlıyor.

Bu bağlamda, Çin’de açıklanan söz konusu negatif liste, yüksek standartlı uluslararası ekonomik ve ticari kurallara göre belirlendi. Wang Shouwen, “Bu liste, hizmet ticaretinin yönetim modeli konusunda büyük bir atılım. Piyasanın daha da açılması için yapılan bu kurumsal düzenleme, Çin’de hizmet ticaretinin serbestleştirilmesine ve Çin’in dışa açılma seviyesinin yükseltilmesine yardımcı olacak.” dedi.

LİSTE KÜRESEL HİZMET TİCARETİNİN NİTELİKLİ GELİŞİMİNİ HIZLANDIRACAK

Küresel sınır ötesi hizmet ticaretinin büyüme hızı, Covid-19 pandemisinin ciddi şekilde etkilediği geçen yıl hariç, son 10 yıldır mal ticaretinin büyümesinin iki katına denk geliyor. Dijital teknolojinin gelişmesi ve kurumsal düzenlemelerin ilerlemesiyle birlikte, hizmet ticareti, özellikle sınır ötesi hizmet ticaretinin büyüme potansiyeli daha da ortaya çıkarılacak. Gelecekte, sınır ötesi hizmet ticaretinin küresel ticaretin en önemli itici gücü olacağı düşünülüyor.

Verilere göre, Çin’in hizmet ticareti geçen yıl pandeminin etkilerine rağmen 661 milyar 700 milyon ABD dolarıyla, dünyanın ikinci sırasında yer aldı. Hainan’da turizmin öncülük ettiği hizmet sektörünün eyaletin ekonomisindeki payı da yüzde 60’ın üzerinde. Söz konusu negatif listenin, Hainan Serbest Ticaret Limanı’nda uygulanan diğer politikalarla birlikte, bölgede yeni avantajların ortaya çıkmasına büyük güç katacağı, ayrıca yerli ve yabancı işletmelere daha fazla iş fırsatı getireceği öngörülüyor.

Öte yandan, listenin açıklanmasıyla birlikte, yabancılar Hainan’da metroloji ve gayrimenkul değerlendirme uzmanlığı gibi alanlarda çalışabilecek. Bu da, daha fazla profesyonel yabancının Hainan’da istihdam edilmesine ve Hainan’ın hizmet seviyesinin yükselmesine büyük destek verecek.

HAİNAN’IN DENEYİMLERİ ULUSAL BOYUTTA YAYGINLAŞTIRILACAK

Wang Shouwen, listenin ilk kez Hainan Serbest Ticaret Limanı’nda uygulanmasının, uygulamanın daha sonra ulusal boyutta yaygınlaştırılması için deneyim biriktirilmesine yardımcı olacağını belirtti.

Çin Ticaret Bakanlığı’ndan açıklanan verilere göre, Çin’in hizmet alanındaki dış ticaret hacmi yılın ilk beş ayında yıllık bazda yüzde 3,7 artarak 1 trilyon 938 milyar 60 milyon yuana (298 milyar 163 milyon ABD doları) ulaştı.