Türkiye Covid salgını nedeniyle karantina önlemlerini sıkılaştırıp yaklaşık üç haftalık bir kapanmaya girerken, sinema, tiyatro ve konser salonları yaklaşık bir yıldır “kapanmanın da kapanmasını” yaşıyor bilindiği gibi. Futbol statlarındaki özel localara bile izleyici alındığı halde belli bir düzenleme yapılarak, sayı kısıtlanarak ve mesafe kurallarına uyularak, insanların “yarı toplu halde” film ya da oyun seyretmesine neden izin verilmediğini kendi adıma bir türlü anlayamadığımı belirteyim.

Son 14 ay içinde elbette ki, her zamankinden daha fazla sayıda film seyrettim ama bunların yalnızca biri, ilk karantina uygulanmasının ardından gelen görece rahatlama döneminde, 18 Eylül 2020’de bir sinema salonunda gerçekleşti… O film de ne tesadüf ki, Niki Caro’nun yönettiği, oyuncu kadrosunda Liu Yifei, Donnie Yen, Gong Li, Jet Li gibi isimlerin yer aldığı Çin efsanesi “Mulan” oldu.
Öte yandan verilerden anlaşıldığı kadarıyla Çin’de sinema salonları salgın öncesinden de daha hareketli, kimi filmlere seyirci ilgisi oldukça yoğun ve gişe rekorları kırılmakta.

GİŞE ŞAMPİYONU JAPON ANİMASYONU

Örneğin nisan ayının başında gösterime giren Japon yapımı bir animasyon olan “Detective Conan: The Scarlet Bullet”, bu yılın şampiyonu olmaya doğru gidiyor. Filmin günlük gişe gelirinin 9.20 milyon yuan, yani yaklaşık 1,5 milyon Amerikan doları olduğu belirtiliyor ki, gerçekten şaşırtıcı. Tokyo’daki uluslararası spor turnuvası sırasında yaşanan heyecan ve aksiyon dolu bir serüven çerçevesinde gelişen 110 dakikalık film Çin’de bugüne dek en çok ilgi gören Japon yapımı olmaya aday görünüyor.

Çin’de şu sıralar sinema salonlarını en çok hareketlendiren ikinci film ise Japon animasyonuyla aynı gün gösterime giren, Yin Ruoxin’in yönettiği “Ablam” (Wo De Jie Jie) oldu. Bu filmin günlük gişe hasılatının da ortalama 5 milyon yuan (800 bin dolar civarı) olduğu açıklandı. Ebeveynleri bir trafik kazasında öldükten sonra baş başa kalan genç bir kız ile küçük erkek kardeşinin öyküsünü anlatan “Ablam”, Çin’in geleneksel aile değerleri ile kısa süre önce kaldırılan tek çocuk politikasına yaklaşımıyla, kardeşlik ilişkisine sıcak bakışıyla büyük beğeni toplamış durumda.

“Ablam”, yönetmen Yin Ruoxin’in ikinci filmi. Geçen yıl gösterime giren ve iki çocukluk arkadaşının öyküsünü anlatan ilk filmi de seyircide benzer duygular uyandırmıştı. Beş yaşından beri kamera karşısına geçen, özellikle sekiz yaşındayken rol aldığı 2009 yapımı sarsıcı film “Tangshan Depremi”ndeki rolüyle Çinli sinemaseverlerin belleğine kazınan Zhang Zifeng, oyunculuk kariyerinde çok sağlam bir adım daha atmış durumda.

 

ZHANG YIMOU’DAN ÇKP VE CASUSLUK ÖYKÜSÜ

Yalnızca Çin’de değil, dünyadaki tüm sinemaseverlerin merakla beklediği film ise 30 Nisan’da seyirciyle buluşacak olan Zhang Yimou yönetimindeki “Cliff Walkers”.
Çin sinemasının büyük ustası Zhang Yimou, “ağır sıklet” filmlerinin bir yenisini ortaya koyarken ilk kez bir casusluk gerilim-dramasına imza atıyor. 1930’larda Çin’in Mançurya bölgesinde Çin Komünist Partisi’ne (ÇKP) bağlı dört özel görevlinin serüveni ve bir ihanet olayıyla gelişen olayları anlatan filmin başrollerinde Zhang Yi, Yu Hewei, Qin Hailu yer alıyor.

1 Mayıs’ta başlayacak beş günlük tatil süresinde Çin sinemalarında bir kez daha büyük hareketlilik yaratması beklenen filmin Türk seyircisiyle ne zaman buluşacağı gibi Türkiye’deki sinema salonlarının seyirciyle ne zaman buluşacağı da şimdilik meçhul.

Tunca Arslan