Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu’ndan bugün düzenlenen basın toplantısında özel ekonominin gelişmesinde kaydedilen sonuçlar tanıtıldı.

Komisyondan bir yetkilinin verdiği bilgiye göre, petrol ve doğal gazın ithalatı ve ihracatı alanında ilk kez özel şirketlere ham petrolün ithalat ve işlenmiş petrolün ihracat lisansı verildi. Demir yolunun inşası ve yatırımı alanında, hisselerinin çoğunluğu sivil sermayelere ait Hangzhou-Taizhou Yüksek Hızlı Demir Yolu’nun bu yılın sonuna kadar hizmete girmesi bekleniyor. Nükleer elektrik santralinin inşasında ilk kez bir özel şirket yer aldı.

Özel şirketler ve girişimcilerin mülkiyet hakları ve yasal çıkarlarının korunması için hukuki destekler güçlendiriliyor. Birçok yasada değişiklik yapıldı veya feshedildi.

Ağustos ayının sonuna kadar, özel şirketlere sağlanan kredilerin toplam miktarı yılın başına kıyasla yüzde 11,5 artarak 52,5 trilyon yuana ulaştı. Ocak-ağustos aylarında işletmelere yönelik kredilerin yüzde 53’ü özel şirketlere verildi.

Teknolojik araştırma alanında ülkedeki 4 binden fazla üniversite ve bilim-teknoloji kurumlarının 102 bin cihaz ve 90 araştırma tesisi, özel şirketlerin paylaşmasına sunuldu.