Çin’de bu yıl yabancı sermayelerin piyasaya giriş iznine dair negatif listenin daha da daraltılmasıyla yatırım ortamındaki iyileştirmenin sürdürüleceği bildirildi.

Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu Başkan Yardımcısı Ning Jizhe konuya ilişkin basın toplantısında, Çin’in 2017-2020 arasında negatif listede her sene düzeltme yaptığını ve sınırlama tedbirlerinin yaklaşık üçte ikisini azalttığını söyledi.

Geçen yıl, Çin’in kullandığı yabancı sermayenin önceki yıla göre yüzde 4,5 arttığına işaret eden Ning, bu yıl Çin’in dışa açılmayı daha geniş ve daha derin bir şekilde hızlandıracağını ifade etti. Ning konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu sene, negatif liste daha da daraltılacak; imalat sektörünün dışa açılmasına dair tedbirler sağlamlaştırılacak; hizmet sektörünün düzenli şekilde açılmasına ağırlık verilecek; ileri teknoloji, yönetim deneyimleri ve ticaret modelleri daha geniş şekilde ithal edilerek, yüksek seviyeli açılmayla daha nitelikli kalkınma hızlandırılacak. Bunun dışında, serbest ticaret pilot bölgelerinin dışa açılmadaki öncülük rolü de daha iyi bir şekilde değerlendirilecek.”

Ning ayrıca, Çin’in yabancı sermayelerin yatırım alanlarını genişletmeye devam ederek, önemli yabancı sermayeli projelere ağırlık vereceğini ve yabancı sermayelere yerli sermaye muamelesi uygulamasını kapsamlı şekilde hayata geçireceğini dile getirdi.