Çin Uluslararası Sorunları Araştırma Enstitüsü tarafından “Uluslararası Durum ve Çin’in Diplomasisi Mavi Kitabı (2020/2021)” yayımlandı.

Belgede, Çin’in geçen yıl diplomasi alanında kilometre taşı niteliğinde sonuçlar elde ettiği kaydedildi.

Mavi kitapta, Çin’in geçen yıl ülke liderinin diplomasisinin önderliğinde ve salgınla mücadelenin ana hattı çerçevesinde, ulusal çıkarları koruduğu ve küresel istikrarın sağlanmasına katkıda bulunduğu belirtildi.

Covid-19 pandemisinin etkisi altında ve gün geçtikçe daha karmaşıklaşan dış ortam karşısında Çin’in küresel salgınla mücadele iş birliğini sürdürürken, dışa açılma ve karşılıklı yarara dayalı iş birliğini genişlettiğine, dünya barışı ve istikrarının sağlanmasında önemli rol oynadığına, gelişen ülkelerle somut iş birliğini güçlendirdiğine, ulusal güvenlik ve kalkınma çıkarlarını koruduğuna dikkat çekildi.

Mavi Kitapta, Çin’in diplomatik düzenlemelerinin yanı sıra ilgili ülkeler ve bölgelerle ilişkileri gibi konularda geçen yıl kazanılan büyük diplomatik başarılar kapsamlı şekilde özetlendi.

Çin Uluslararası Sorunları Araştırma Enstitüsü, 2006 yılından beri her sene Uluslararası Durum ve Çin’in Diplomasisi Mavi Kitabı’nı hazırlıyor.