2021 Çin Uluslararası Çocuk Çizgi Roman Yarışması’nın ödül töreni dün Çin’in Zhejiang eyaletinin merkezi Hangzhou kentinde düzenlendi.

Jüri üyeleri, 5 bin 7 ilk ve orta okul öğrencisinin eserleri arasından 10 özel ödül ve 477 altın ödülün sahiplerini seçti.

Bu yılki yarışmaya Malezya, Japonya, Singapur, İngiltere ve Almanya’daki beş “yurt dışı bölgesi” dâhil olmak üzere 14 alt bölgeden eserler de katıldı. “Geleceğe Yelken Açmak”, “Birlik Güçtür” ve “Günlük” olmak üzere üç tema altında düzenlenen yarışmaya 42 binin üzerinde başvuru yapıldı.

Çin’deki tanınmış çizgi roman çizerleri, küçük çizgi romancılarla bir araya gelerek deneyimlerini paylaştı ve onları cesaretlendirdi.

Yarışmanın özel ödülünün sahibi Lu Ruihe

Sergiyi izleyen çocuklar

Yarışmanın özel ödülünün sahibi Lu Ruihe.

2006 yılında ilk kez düzenlenen yarışmaya, 40’tan fazla ülke ve bölgeden genç yetenekler katıldı. Yarışma, farklı ülkelerden resim ve sanat meraklısı çocuklar için bir iletişim platformu oluşturuyor.

Covid-19 salgını nedeniyle bu yıl ilk kez yarışmaya çevrim içi olarak katılım sağlandı.

Yarışmanın ödül töreni

Daha önceki yarışmalarda ödül almaya hak kazanan 6 binden fazla eser, Japonya, Malezya, Singapur, Almanya, Kanada, Rusya, Macaristan ve İngiltere gibi farklı ülkelerde 160 sergide gösterildi.