Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, 2016’dan bu yana Çin’in 832 yoksul ilçesinde bulunan hastanelerin tele tıp ağına eklendiğini açıkladı.

Komisyon’dan açıklanan verilere göre, 2016’dan itibaren üçüncü düzey sağlık hizmetleri sunan 1007 hastane, yoksulluk çeken ilçelerdeki 1172 hastaneye yardım sağladı, 832 yoksul ilçedeki hastaneler tele tıp ağına eklendi.

Geçen yıl 118 binden fazla sağlık personeli yönetim ve tedavide görev almak üzere yoksul ilçelerdeki hastanelere gönderildi. Muayene edilen hasta sayısı 55 milyonu, taburcu edilen hasta sayısı 6 milyonu aştı.

Bunun yanı sıra 1,9 milyondan fazla ameliyat gerçekleştirildi, tele tıp ile 760 bin kez teşhis ve tedavi uygulandı. İlçe hastanelerinde 3,7 bin ana bilim dalı kuruldu, 53 binden fazla yeni teknoloji ve proje geliştirildi.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu’ndan ilgili yetkili, yoksul ilçelerdeki hastanelerde sağlık ve tedavi hizmetlerinin kalitesini artırmak için sağlık personeli göndermek, tele tıp ağını kullanmak, bilişim sistemini geliştirerek ciddi hastalıkları ilçede tedavi etmek gibi çalışmalara odaklandıklarını bildirdi.