Çince Köprüsü isimli 20’inci Dünya Üniversiteliler Arası Çince Yarışması’nın Türkiye finali dün online olarak düzenlendi.

Okan Üniversitesi’nden gelen İpek Kayaalp ve Erciyes Üniversitesi’nden gelen Gülsüm Acar, yarışmada ilk iki sırayı aldı.

İstanbul’daki Okan Üniversitesi’nin Konfüçyüs Enstitüsü tarafından organize edilen finalin açılış törenine Çin’in Ankara Büyükelçisi Liu Shaobin ve Okan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Güner Gürsoy katılarak konuşma yaptılar.

Büyükelçi Liu, konuşmasında Çin ile Türkiye arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana geçen 50 yılda iki ülkenin çeşitli alanlarda gerçekleştirdiği kapsamlı gelişmeleri hatırlatarak öğrencilerin iki taraf arasındaki dostane iş birliğine ve Çin-Türkiye dostluğuna katkıda bulunmak için fırsatları değerlendirebileceklerini söyledi.

Katılımcılar, Çin ve Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 50. yıldönümü vesilesiyle düzenlenen yarışmada “Çin ve Türkiye bir aile gibi bir arada yaşamaktadır” ana teması çerçevesinde yeteneklerini sergiledi.

Birinciliği kazanan İpek Kayaalp, özellikle Covid-19 salgını sırasında Çin aşısının Türkiye’deki salgınla mücadelede önemli rol oynadığını dile getirdi.

Çin ile iş birliğini güçlendirmeyi sürdüreceklerini belirten Okan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Gürsoy, öğrencilerin Çin ile Türkiye arasında bir iletişimin aracısı ve iki halk arasındaki dostluğun geliştirilmesindeki önemli bir güç olmasını umduğunu kaydetti.

Türkiye’deki çeşitli üniversitelerden Çince bölümündeki öğretmen ve öğrenciler, Türkiye’deki Çince severler ve yurt dışında Konfüçyüs enstitülerinden öğretmen ve öğrenciler etkinliğe katıldı.