Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin Amerika Birleşik Devletleri (ABD), İngiltere ve Avustralya’nın siyasi ideolojilerini korumak için kurduğu yeni askeri ittifakın, bölgedeki gerginliği tırmandıracağını ve üç tarafın Soğuk Savaş zihniyetini yansıttığını belirtti.

Çin’in önerisiyle, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) tarafından 26 Kasım’da düzenlenen toplantıda Avustralya’nın ABD ve İngiltere ile imzaladığı nükleer denizaltı anlaşması ele alındı.

Günlük basın toplantısında konuyla ilgili soruyu yanıtlayan Sözcü Wang, ABD ve İngiltere’nin nükleer silahlara sahip olmayan Avustralya’ya nükleer silah yapımında kullanılan malzemeleri tedarik etmesinin, Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması’na aykırı olduğunu ve bölgesel nükleer sorunların çözüm sürecini olumsuz etkileyeceğini söyledi.

Wang, IAEA’nın, üç ülke arasındaki nükleer denizaltı anlaşması konusunun uygun bir şekilde çözülmesi için tüm üyelerin katılabileceği özel bir komisyon kurması gerektiğini sözlerine ekledi.