Çin Dışişleri Bakanlığı, Japon bakanların, Japon militarizminin manevi araç ve sembolü olan Yasukuni Tapınağı’nı ziyaretinin tarihi adalete hakaret olduğunu açıkladı.

Japonya Başbakanı bugün Yasukuni Tapınağı’na bağış yaptı. Japonya’nın eski Başbakanı Şinzo Abe ile bazı milletvekilleri de tapınağı ziyaret etti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying bugün düzenlenen basın toplantısında konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Sözcü Hua, 15 Ağustos’un Japonya’nın 2. Dünya Savaşı’nda teslim oluşunun 76. yıl dönümü olduğunu hatırlattı. 76 yıl önce Çin halkının dünya halkı ile omuz omuza Japon faşistleri yendiklerini dile getiren Çinli sözcü, bu tarihi anın uluslararası toplum tarafından ebedi olarak anılması gerektiğini söyledi.

2. Dünya Savaşı sırasında idam edilen 14 savaş suçlusunun, Japon militarizminin manevi araç ve sembolü olan Yasukuni Tapınağı’nda kutsandığına işaret eden Sözcü Hua, bazı Japon siyasetçilerin Yasukuni Tapınağı ile alakalı girişimlerinin tarihi adalete hakaret anlamına geldiğine ve Japon işgalinde zarar gören Çin dahil bazı Asya ülkelerinin duygularının incitildiğine işaret etti. Sözcü Hua, bunun ayrıca Japonya’nın işgal tarihini yanlış algıladığını da yansıttığını belirtti.

Çin’in bu durumdan son derece hoşnutsuz olduğunu ifade etmek için Japonya nezdinde ciddi girişimlerde bulunduğuna dikkat çeken Sözcü Hua, Japonya’yı tarihle yüzleşip Yasukuni Tapınağı konusunda dikkatli davranarak Asyalı komşularının güvenini kazanmak için gerçekçi eylemlerde bulunmaya çağırdıklarını aktardı.