Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, diğer ülkelerin de Çin gibi açık, şeffaf ve bilimsel bir tavırla Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ile virüsün kaynağının araştırılması iş birliğini gerçekleştirerek küresel salgınla mücadeleye daha büyük katkılarda bulunması gerektiğini kaydetti.

Ulusal Sağlık Enstitüsü (NIH) tarafından yayımlanan en son araştırma raporuna göre, geçen yılın ilk üç ayında Amerika Birleşik Devletleri (ABD)  genelindeki vatandaşlardan toplanan 24 binden fazla kan örneğinin analizi yeni koronavirüsün Aralık 2019’da ABD’de, yani ilk vakanın resmi olarak açıklandığı 19 Ocak 2020’den birkaç hafta önce ortaya çıktığını gösteriyor.

Sözcü Zhao, bunun virüsün kaynağının araştırılmasının birçok ülke ve bölgeyi kapsayan karmaşık bir bilimsel konu olarak, gelecekte olası riskleri daha iyi önlemek ve insanların hayatlarını ve sağlığını korumak amacıyla, dünyanın her yerinden bilim insanlarının iş birliğine dayanarak gerçekleştirilmesi gerektiğini bir kez daha kanıtladığını söyledi.

Sözcü Zhao, Covid-19 salgınının başlangıcından itibaren, birçok ülkedeki sağlık uzmanları ve medya kuruluşlarının da salgının dünyanın çeşitli yerlerinde meydan geldiğine dikkat çektiğine de işaret etti.

Sözcü, “European Journal of Epidemiology’de yayımlanan araştırma raporu, yeni koronavirüsün Avrupa’da Kasım 2019’da ortaya çıktığını gösteriyor. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nin (CDC) araştırma raporuna göre, Covid-19 Aralık 2019’da Amerika Birleşik Devletleri’nde ortaya çıkmış olabilir. İsveç Halk Sağlığı Kurumu’nun baş epidemiyoloğu, İsveç’te bir kişinin Kasım 2019’da yeni koronavirüse yakalandığını söyledi. Son zamanlarda, Fransa’daki Pasteur Enstitüsü’nde immünoloji doktoru olan Profesör Ju Liya, yeni koronavirüs kaynağı hakkında verdiği röportajda Covid-19 salgınının genel durumundan bakıldığında birden fazla kaynak ve salgının birden fazla yerden ortaya çıkmasının açık bir nesnel gerçek olduğunu vurgulamıştı.” dedi.

Sözcü, uluslararası toplumun salgının birden fazla yerden ortaya çıkmasının gerçeğine saygı göstererek DSÖ’nün gelecek aşamada virüsün kaynağıyla ilgili çalışmalarında küresel bir vizyona dayanıp belli bir bölge yerine çeşitli ülkeler ve bölgelerde ilgili araştırmalar gerçekleştirmesi gerektiğini vurguladı.