Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından 12 Ağustos’ta yayınlanan bir bildiride örgütün önemli görevlerinden birinin bilim insanlarının birinci dönem virüs kaynağı araştırma sonucu temelinde 2021 yılının mart ayında yayımlanan Çin-DSÖ ortak raporundaki önerileri yerine getirmeleri olduğu vurgulandı.

Yeni bir virüs kaynağı arayışının zor bir süreç olduğuna işaret edilen bildiride bu sürecin bilime dayalı bir süreç, iş birliği ve zamana ihtiyacı olduğuna dikkat çekildi.

Aynı zamanda açıklamada, birinci aşama izlenebilirlik araştırma raporunun herhangi bir hipotezi dışlamak için yeterli bilimsel kanıta sahip olmadığı ve yeni patojenler için bilimsel bir danışma grubu gibi mekanizmaların kurulacağı belirtildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı tarafından bugün düzenlenen basın toplantısında Çin’in bu bildiriyi nasıl değerlendirdiği soruldu.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Çin-DSÖ raporunda ortaya koyulan önerilerin yerine getirilmesi ve virüsün kaynağının siyasi araç olarak kullanılmadan bilimsel temelde ilerletilmesi gerektiğini söyledi.

DSÖ’nün üye ülkeleri tarafından yönetildiğine dikkat çeken sözcü, virüs kaynağı arayışının kritik bir çalışma olduğu için gelecek dönem çalışmanın da üye ülkeler tarafından yönetilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Sözcü, DSÖ Sekreteryası’nın küresel virüs kaynağı arama planı ve gelecek dönem çalışma mekanizması gibi konuları üye ülkelerle yeterince görüşüp ilgili kararları yerine getirmesi gerektiğini kaydetti.