Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çin ile Türkiye arasında diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 50’inci yıl dönümü nedeniyle birbirine tebrik mesajı gönderdi.

Xi Jinping mesajında, diplomatik ilişkilerin kuruluşundan bu yana Çin-Türkiye ilişkilerinin istikrarlı bir şekilde geliştiğini belirterek, 2010 yılında iki ülkenin stratejik ortaklık ilişkilerini başlattıktan sonra her alanda değişimin ve iş birliğinin pekiştirildiğini söyledi.

Xi, Covid-19 salgını karşısında Çin ile Türkiye’nin birbirini destekleyerek aşı konusundaki iş birliğinde dikkate değer sonuçlar elde ettiğine ve iki ülke arasındaki geleneksel dostluğun daha da sağlamlaştırıldığına işaret etti.

Çin’in Türkiye ile ilişkilerine büyük önem verdiğini dile getiren Xi Jinping, diplomatik ilişkilerin 50’nci yıl dönümü vesilesiyle Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte iki ülkenin temel çıkarlarıyla ilgili konularda karşılıklı anlayışı kuvvetlendirip kalkınma stratejilerinin kenetlenmesini hızlandırmaya, stratejik ortaklık ilişkilerini sıkılaştırmaya ve iki ülkenin halklarına daha fazla yarar getirmeye hazır olduklarını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan mesajında, Türkiye’nin Çin ile ilişkilerinin sağlam bir temele sahip olduğuna dikkat çekerek, geçen 50 yılda ticaret, yatırım, ulaşım ve turizm gibi alanlardaki iş birliğinde büyük ilerleme kaydedildiğinin altını çizdi.

Covid-19 salgını konusunda da iki ülkenin birbirine büyük destek verdiğini hatırlatan Erdoğan, ayrıca karşılıklı saygı temelinde stratejik iş birliğini pekiştiren iki ülkenin bölgesel ve küresel ölçekte olumlu bir etki oluşturduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Çin ile ilişkilerine büyük önem verdiğini ve stratejik iş birliği ortaklığını geliştirmek için çaba harcamaya devam edeceğini sözlerine ekledi.