İtar-Tass’te bugün yer alan habere göre, Rusya Federal Uzay Ajansı (Roscosmos) Başkanı Rogozin, dün 2021 Küresel Uzay Keşif Konferansı’na (GLEX-2021) katıldı ve Çin ile Rusya’nın Uluslararası Ay Araştırma İstasyonu (ILRS) inşa etmek için çok taraflı iş birliği girişiminde bulunduğunu kaydetti.

Rogozin, Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) mevcut diyaloga katılan en büyük ortak olduğunu belirtti.

Rusya’nın Çin’in uzay istasyonuna astronot göndermeyi planladığını da açıklayan Rogozin, söz konusu çalışmanın uluslararası ay araştırma istasyonunun inşa edilmesiyle ilgili anlaşmanın içeriklerinden biri olduğunu kaydetti.

2021 Küresel Uzay Keşif Konferansı (GLEX-2021), 14-18 Haziran günlerinde Rusya’nın St. Petersburg kentinde düzenleniyor.

Uluslararası Ay Araştırma İstasyonu misyonunun ilk aşamasında Çinli Chang’e-6 ve Chang’e-7 keşif araçlarının yanı sıra, Rus Lunar-25, Lunar-26 yörünge sondaları ve Lunar- 27 keşif araçlarının aya fırlatılması yer almaktadır.

2026’dan 2030’a kadar uygulanması planlanan ikinci aşamada, Çin’in Chang’e-8 keşif aracı ve Rus Lunar-28 keşif aracı, Ay’da seçilen noktalara inecek. Bu aşama, uluslararası Ay araştırma istasyonu inşasının başlangıcını simgeleyecek.

2030-2035 yıllarında uygulanacak üçüncü aşamada birkaç misyon yürütülecek. Çin, altyapı inşaatında kullanılması için Uzun Yürüyüş-9 adlı ağır taşıma roketini fırlatmayı deneyecek.