Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi dün, Mısırlı mevkidaşı Samih Şukri ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Wang görüşmede, iki ülke liderlerinin yönlendirmesiyle ikili kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerinin yeni bir düzeye taşındığını kaydetti.

Wang, Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) kurulmasının 100’üncü yıldönümünü kutlamak için özel bir video kaydeden Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi’ye teşekkür ettiklerini belirtti.

Çin ve Mısır’ın öteden beri iki tarafın esas çıkarlarını ilgilendiren sorunlarda birbirine tam destek verdiğine dikkat çeken Wang, Mısır’ın kısa süre önce BM İnsan Hakları Konseyi’nin 47’inci toplantısında Çin’i destekleyen ortak konuşmaya dahil olmasını takdirle değerlendirdiklerini aktardı.

Wang, iki tarafın uluslararası ve bölgesel meselelerde sıkı koordinasyonu koruyarak gelişen ülkelerin ortak çıkarlarını muhafaza ettiğini vurguladı.

Çin’in, Covid-19 pandemisi karşısında Mısır’dan gelen talebe daima öncelik vererek, elinden gelen bütün aşı desteğini sağladığına dikkat çeken Wang, Sinovac şirketinin Mısır’daki aşı üretim hattının hizmete girmesinin beklendiğini, bu gelişmenin Çin’in bir Afrika ülkesiyle aşı üretimi alanında gerçekleştirdiği ilk işbirliği projesi niteliği taşıdığını ve bu projenin sorunsuz gerçekleşmesini temenni ettiklerini dile getirdi.

Samih Şukri ise, Mısır hükümeti ve halkı adına ÇKP’nin kurulmasının 100’üncü yıldönümünü tekrar kutladıklarını kaydetti.

Mısır-Çin ilişkilerin uzun geçmişinin bulunduğunu ve iki tarafın geniş ortak çıkarlara sahip olduğunu kaydeden Şukri iki ülkenin önemli sorunlarda birbirine kararlılıkla destek verdiğini vurguladı.

Mısır’ın Çin’le ilişkilere büyük önem atfettiğinin altını çizen Şukri, iki taraf arasında her alanı kapsayan dostane işbirliğini güçlendirmeye, Kuşak ve Yol’un ortak inşasını derinleştirmeye ve ikili kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerine daha fazla canlılık katmaya hazır olduklarını kaydetti.